Hepatite Karşı Önce Korunma

Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamını yitirdiği Hepatit virüsü, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Universal Aksaray Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Turan  Kaya yapmış olduğu açıklamada, Hepatit C virüsü için geliştirilmiş bir aşının henüz bulunmadığını ve kişilerin gereken önlemleri mutlaka alması gerektiğini söyledi.

Toplumumuzda ciddi sağlık problemlerine yol açan bu virüslerden hepatit A ağız yoluyla, hepatit B ve C kan ve vücut sıvıları ile bulaşıyor. Su ve yiyeceklerin kötü hijyen koşullarında ağız yoluyla alınması, uyuşturucu kullananların ortak enjektör kullanması, korunmasız ve çok sayıda partnerle cinsel ilişki hepatitin en sık bulaşma yolu olmaya devam ediyor.

"Hepatit C Aşısı Henüz Yok"

Dünyada Hepatit A ve B virüslerine yönelik aşı mevcut iken, hepatit C virüsü için geliştirilmiş bir aşının henüz bulunmadığına dikkatleri çeken Universal Aksaray Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Turan  Kaya "Bu virüslerin ağız, kan ve cinsel yolla vücudumuza bulaşmaması için gereken önlemlerin alınması en doğru yoldur" dedi.

"Şikayetlerin Hafif Olması Tanıyı Geciktiriyor"


Akut hepatitlerin iştahsızlık, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, idrar renginde koyulaşma, cilt ve göz aklarında sararma gibi şikayetlere yol açması nedeniyle tanısı kolay konulabilirken, hastalık olmadan hepatit B virusunu taşıyanlar ile hepatit B ve C ye bağlı kronik hastalığı olanlarda tanı konulması şikayetlerin hiç olmaması veya hafif olması nedeniyle gecikebilmektedir.

"3 veya 6 Ay Aralıklarıyla Kontrol Şart"

Yüksek riskli grupların virus testlerinin düzenli aralıklarla yapılması, hepatit B ve A viruslarına karşı aşılama programlarının devam ettirilmesi gerekmektedir. Hepatit B virüsünü hastalık olmadan vücudunda taşıyanlarda dahil olmak üzere, tedavi gerektirmeyen hepatit B ve C hastalarının 3 veya 6 ay aralıklarla sağlık merkezlerinde kontrollerini yaptırmaları kişilerin ve toplumun sağlığı açısından çok önemlidir.
 

İlgili Sağlık Konuları