Hepatit B Tahlil Sonuçlarıma Göre Tedavi Olmam Gerekli mi?

Selam doktor bey. Benim sorum hepatit B tahlil sonuçlarımın değerlendirmesi: hbsag 240 pozitif, anti hbs 7,8 negatif, anti hbc ıgg 0,1 pozitif, hbaeg 0.02 negatif, anti hbe 0,1 pozitif, hcv -0.08, anti hıv 1-2 0,3 negatif, anti hdv negatif, ast 33, alt 29...hbv DNA (real-tıme PCR) 1,50E+5 1lu/ml=5.82 Kopya/ml, alfa -feto protein(AFP) 1.84. Hocam bu tahlil sonuçlarıyla tedavi olmam gereklimi? Tahliller için bir yorum yapar mısınız? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Hbe antijenin negatif olması ve antihb e pozitif olması hepatit b virüsünün karaciğerde proliferasyonunun (çoğalması) aktif olmadığını ve bulaştırıcılığının yüksek olmadığı bir evredir. Hbs ag pozitifliği, antihbc ıg Gve HBV DNA pozitifliği, antihbs negatifliği, hepatit B enfeksiyonunu vücudunuza aldığınızı taşıyıcı olduğunuzu gösteriyor.

Ayrıca alt, ast nin normal olması (HBe antijeni negatifliği ve antihb e pozitifliği ile beraber) karaciğerde hasar olmadığını gösteriyor, bu da şu an için takip edilmeniz gerektiğini gösteriyor (alt, ast ve serolojik açıdan).

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri