Oğluma Hepatit A Aşısının 2. Dozunu Yaptırmakta Geç mi Kaldım Acaba?

Merhabalar. Benim 4 yaşında bir oğlum var. Geçen yıl şubat ayında kendisine hepatit A aşısını yaptırdık, ikinci dozun ise en az 6 ay, en fazla ise 18 ay sonra yapılması gerektiğini söylediler. Ben de bu sebeple acele etmedim. Fakat internette ki aşı takvimlerinde bu şekilde bir açıklama yok yalnızca 2. Dozun 6 ay sonra yaptırılması gerektiği yazıyor. Şu an aradan 15 ay geçti ve ben bu yüzden geç kalındığı tereddütünde kaldım. Bana yardımcı olursanız minnettar kalacağım. Şimdiden teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Hepatit A aşıları inaktive, immunojenitesi yüksek ve güvenli aşılardır. Bir yaşından büyük çocuklara iki doz olarak ve kas içi uygulanması önerilmektedir. İkinci doz ilk dozdan 6-12 ay sonra yapılmalıdır. Serokonversiyon oranları ikinci dozdan sonra %100’e ulaşmaktır.

Altı yaşından küçük çocukların ancak %30 unda semptomatik hastalık görülür. Daha büyük çocuk ve erişkinlerin %70 den fazlasında ise sarılıkla birlikte birkaç hafta süren klinik tabloya yol açar. Bazen rölapslar göstererek 6 aya kadar süren bir seyir gösterebilir. Hastalık kronikleşmez. Fulminan gidiş nadirdir.

Fekal oral yolla bulaşır. Gelişmekte olan ülkelerde endemiktir ve buralarda çocukların çoğu ilk 10 yılda infekte olur ve ergenlik döneminden sonra toplumun %80 den fazlası hepatit A geçirmiştir. Çocukluk çağında infeksiyonun çoğu asemptomatik olarak geçirildiğinden çocuklar infeksiyonun bulaşmasında önemli bir kaynaktır. Dışkı ile kontamine su ve gıdalar salgınlara yol açabilir.

2005 yılında hepatit A aşısının uygulanma yaşı 24 aydan 12 aya indirilmiş ve 12-23 ay arasında uygulanmak üzere çocukluk çağı rutin aşılama şemasına alınmıştır.

Aşı 12 aydan büyük çocuklara uygulanan pediatrik ve 19 yaş ve üstündekiler uygulanan erişkin formulasyonlar şeklinde bulunmakta ve iki doz olarak kas içi uygulanmaktadır. Aşı şemasına aynı preparatla devam edilmesi önerilmekle birlikte farklı preparatların kullanılması ile de yeterli serokonversiyon sağlandığı bildirilmektedir.

Aşınızın 2. dozu 6-12 ay sonra yapılması gerekir, ancak geç kalınmışsa da bir an önce yapılmalıdır. Ayrıca aşı takvimine hepatit A aşının yapılabilme ayının 2005 yılından itibaren 24 aylıktan 12 aylığa kadar çekildiği gözden kaçmamalı.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri