Aym'nin Zorunlu Aşı Kararı

Ardahan'da bir grup sağlıkçı, zorunlu aşıların tüm bebek ve çocuklara uygulanmasına devam edilmesini talep etti.

Ardahan'da bir grup sağlıkçı, zorunlu aşıların tüm bebek ve çocuklara uygulanmasına devam edilmesini talep etti.

Ardahan Devlet Hastanesi önünde toplanarak çeşitli pankart ve dövizler açan bir grup sağlık çalışanı adına basın açıklaması yapan Dr. Coşkun Canıvar, Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği kararla zorla aşı yapılmasını "hak ihlali" olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Canıvar, yararı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış ve yan etkileri bilimsel olarak kabul edilebilir düzeyde az olan zorunlu aşı kapsamına giren aşıların toplum sağlığı için önemli olduğunu dile getirerek geçmişte milyonlarca insanın topluca hayatını kaybetmesine sebep olan çiçek, kızamık, çocuk felci gibi hastalıkların geliştirilen aşılar sayesinde toplum sağlığı için tehdit olmaktan çıkartıldığını söyledi.

"Aşı hayat kurtarır, aşısız çocuk kalmasın" sloganıyla Ardahan'dan Türkiye'ye seslendiklerini dile getiren Canıvar, AYM'nin gerekçe gösterdiği üzere zorunlu aşıların yaptırılması konusundaki eksik yönetmeliklerin Sağlık Bakanlığınca hızla tamamlanmasını ve zorunlu aşıların tüm bebek ve çocuklara uygulanmasına devam edilmesini talep ettiklerini söyledi.

İlgili Sağlık Konuları