Çocuk Felci İkinci Tur Aşı Uygulaması Başladı

Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması Kahramanmaraş'ta yapılmaya başlandı.


Vali Şükrü Kocatepe, Mado Sağlık Ocağında düzenlenen aşı etkinliğinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Halk Sağlığı Müdürlüğünce hazırlanan "İki damla aşı dökülmesin gözyaşı" kampanyasının Suriyeli misafirlerden kaynaklanan çocuk felci vakasıyla kesinlikle ilgisinin olmadığını belirtti.

Türkiye'deki çocuk felci aşı kampanyasının sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü hatırlatan Kocatepe, şunları kaydetti: 

"Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı ülkemizde misafir olan Suriyelilerden gelebilecek riske karşı bölgedeki illerde bu tehlikeyi azaltmak adına aşı kampanyası başlatıldı. 'Ne olur ne olmaz' düşüncesiyle çocuklarımızın sağlık yönünden geleceğini güvence altına almak amacıyla aşılarını yeniden yapıyoruz. Bin kişilik bir kadroyla kapı kapı dolaşarak 1 hafta boyunca 0-59 ay yaş grubundaki çocukları aşılıyoruz."

Çadır kentte kalan Suriyeli çocukların daha önce aşılandığını dile getiren Kocatepe, bugüne kadar misafirlerde çocuk felci vakasına rastlanmadığını anlattı. 

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıktı Güvenç ise aşı uygulamasının tedbir amaçlı yapıldığını dile getirdi. İktidarın çocuk sağlığına büyük önem verdiğini aktaran Güvenç, "Aslında bu çağdaş ve modern bir devletin yapacağı bir durum. Devletimize ne kadar teşekkür etsek az. Geçmişte ülkemizde çocuk felci görünürdü. Son dönemdeki çalışmalar sonucunda tamamen yok edilmiştir. Şimdi Suriye'de böyle bir tehlike olduğu için önlem almak amacıyla aşılama yapılıyor. Buradan aileleri uyarmak istiyoruz. Bu kampanyaya katılsınlar. Çünkü komşuda bir iç savaş var ve koruyucu sağlık hekimi diye bir şey yok. Sınırlardan bu tür hastalıklar çok rahatlıkla geçebilir" diye konuştu. 

Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Yener de bin kişilik ekibin bir hafta boyunca aşı çalışmasına katılacağını vurguladı. 

Konuşmaların ardından Kocatepe, aşı uygulanan çocuklara oyuncak hediye etti. 

Öte yandan Elbistan ilçesinde de çocuk felci ikinci tur aşı uygulanmasına başlandığı bildirildi. 

İlgili Sağlık Konuları