Cinsel Kimlik Bozuklukları

Karşı (diğer) cinsiyette olduğuna dair hissedilen güçlü ve kalıcı istektir.Başka bir deyişle kadının kendisini erkek veya erkeğin kendisini kadın gibi görmesidir.

Cinsel kimlik bozukluğu olan erkek çocuklar geleneksel kadın aktiviteleriyle ilgili olup kız giysileri giymek isteyebilirler. Cinsel kimlik bozukluğu olan kız çocuklar kadınsı giyinmeye karsı olumsuz tavır gösterebilirler ve oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih ederler.Erişkinler de ise diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteği vardır.Diğer cinsiyetin toplumdaki rolünü benimseyip böyle yasayabilirler ya da  ameliyat ve hormon tedavisiyle diğer cinsiyetin görünümünü kazanabilirler.

Cinsel kimlik bozukluğu veya kimlik bunalımı tanısı koyarken belirtilerin normal homoseksüel yönelimin dışavurumu olabileceği unutulmamalıdır.Özellikle çocuklarda, homoseksüel olabilecek bireylerde psikiyatrik bir tanı olan cinsel kimlik bozukluğu tanısı koymak yanlış ve etiğe aykırı olacaktır.

Transseksüalite

Transseksüel yanlış bedende doğduğuna inanan, cinsel kimlik bozukluğu olan kişidir.Böyle kişilerin  cinsel anatomileriyle ilgili olarak derin ve uzun sureli bir uzlaşmazlıkları vardır..

Bazı transseksüeller hiçbir zaman güçlü cinsel duyguları olmadıklarını bildirirler. Bazıları ise kendi anatomik cinsiyetinde olan kişilerden cinsel olarak etkilendiğini söylerken kendilerini homoseksüel olarak adlandırmazlar. Onların bakış acısına göre sevgilileri öbür cinsiyettendir. Diğer bir kısım ise anatomik olarak diğer cinsten olan kişilerden cinsel olarak etkilenirler.Ancak hepsinin ortak özelliği var olan cinsel organlardan kurtulup  diğer cinsiyetin bir üyesi olarak yaşama isteğidir.

Transseksüalite eşcinsel yönelimle karıştırılmamalıdır. Eşcinseller (gey ve lezbiyenler) cinsel olarak kendi cinsiyetinde kişilerden etkilenirler.Gey bir erkek sevgili olarak bir erkeği  ve lezbiyen bir kadın sevgili olarak bir  kadını arzular.Gey ve lezbiyenlerin cinsel kimlikleri anatomik cinsiyetleriyle uyumludur ve yanlış bedende doğduklarını düşünmezler. Cinsel organlarından kurtulmak gibi bir düşünceleri yoktur.

Transseksüeller ise erken çocukluk  dönemlerinde genellikle diğer cinsiyetin oyunlarını ve giyinme şeklini tercih ederler.Çoğu kendini bildi bileli diğer cinsiyete ait olduğunu hissettiğini söyler.Yalnızca çok azı  ergenlik dönemine kadar transseksüel olduğunu fark etmeden gelir. Erkek transseksüeller çocukken sert erkek oyunlarından hoşlanmadıklarını, bebeklerle oynamayı ve süslü elbiseler giymeyi sevdiklerini söylerler.Kadın transseksüeller ise genellikle elbise giymekten  hoşlanmadıklarını, erkeksi davranışları olduğunu ve çoğunlukla erkek oyunları oynadıklarını ve oyun arkadaşı olarak erkekleri tercih ettiklerini bildirirler.

Ergenliğe geçiş transseksüeller için özellikle zor bir dönemdir.Yaşadıkları bedensel değişim vücutlarından duydukları rahatsızlığı arttırır.Kadın transseksüeller memelerinin büyümesinden ve adet görmekten nefret ederler.Memelerini bağlayarak veya bol giysiler giyerek saklamaya çalışırlar.Bazıları ise ameliyatla memelerini aldırır.

Transseksüalitenin nedeni bilinmemektedir. Ancak biyolojik etkenlerin önemli olduğuyla ilgili bilimsel veriler giderek ağırlık kazanmaktadır
 

Cinsel Kimlik Bozuklukları ile ilgili sağlık konuları

Sağlık Terimlerinde Ara