Kızım 4 Yaşında Fakat Eli Sürekli Ön Tarafında. İzleyeceğimiz Yol Nasıl Olmalı?

Merhabalar, benim 4 yaşında bir kızım var. Kızımın eli sürekli olarak ön tarafında ne yaptıysak bu alışkanlığından vazgeçiremedik. Bazen kızdık, bağırdık bunun ayıp olduğunu anlattık ve bu yaptığının hoş olmadığını söyledik. Bazen de güzelce konuştuk ama nafile eli sürekli orda. Acaba bu normal midir? Neler yapmamız lazım? İzleyeceğimiz yol nasıl olmalı sizce?

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Cinsellik, bir canlının cinsel kimliğe sahip olması, üreme süreci ve erotik zevk duyma özelliklerini içeren bir bütündür. Bazı yönleri doğum öncesi dönemde bile var olan cinsellik ile ilgili bilgilenme, tutum ve davranışları bu bilgiler ışığında oluşturma her bireyin temel haklarından biridir. Çağlar boyunca, çocukların henüz üreme yetenekleri olmadığından olsa gerek, cinsel konularda eğitilmeleri ihmal edilmiştir. Ancak yaşamı merak eden çocuk uygun kaynak bulmasa da kendini eğitmek durumunda kalmış, yanlış bilgi edinmiş, ilerideki yaşantısını ve sağlığını olumsuz olarak etkilemiştir.

Her toplumda değişik bakış açıları olsa da çocukların merakları oluştukça cinsellikle ilgili bilgilendirilmelerinin yerinde olacağı savunulmaktadır. Ancak uygun yaşta verilmemiş bilgi alınmamaktadır. Bebeklik döneminde kendiliğinden uyan ile cinsel organlar tepki verebilirse de çocuğun cinsellikle bilinçli olarak ilgilendiğini gösteren ilk sorulan, üç yaş dolaylarında, cinsiyet farklılıkları hakkında başlar. Daha sonra sırası ile bebeğin nasıl doğduğu, nereden geldiği, babanın rolü merak edilir. Sorulan doğru olarak, onların anlayabilecekleri şekilde cevaplamaktan korkmamalıdır. Beş altı yaşa kadar artan ilgi genellikle okul çağında azalır. Cinsel kimliğini sağlıklı olan annesi, babası ya da başka bir yakını ile özdeşleştirerek oluşturan çocuğun merak ettiği sorular zamanında uygun cevaplarla karşılanırsa genç ve erişkin olduğunda üreme sağlığı yerinde bir birey olma şansı artar. Bu nedenle cinsel eğitimin ergenlikten önce yapılmış olması gerekir. Erkek çocuk ve gençlerin kızlardan daha bilgisiz oldukları ve ileride kadın üreme sağlığını da önemli ölçüde etkiledikleri düşünüldüğünde öncelikli olarak dikkate alınmaları gerekir. Bu konuda bilgilendirilmiş sağlık elemanları ve öğretmenler, özellikle anne eğitimine yapacakları katkıyla d hizmet açığını kapamada önemli bir işlev yükleneceklerdir.

Günümüzdeki çocukların sağlığını belirlemede bir önceki kuşağın, anne ve babanın, üreme sağlığının önemli yeri vardır. Kadının üreme sağlığını büyük ölçüde belirleyen ise toplumdaki konumu, genel sağlık düzeyi ve üreme çağı öncesi çocukluk ve ergenlikte geçirdiği bilinçlenme dönemidir. Erkek çocuk ve gençlerin küçük yaşlardan beri bu çerçevede eğitilmeleri, cinsellik ve üreme konularında sorumluluk taşımayı ve kadınların kendi haklarını belirlemelerine saygı duymayı öğrenmeleri açısından özellikle önem taşıyor.

Çocuğunuzun bu durumu ile ilgili olarak bir psikologla görüşebilirsiniz.

Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikayetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri