7,5 Aylık Kızım Sürekli Ağlıyor ve Geceleri Uyumuyor, Ne Yapmamı Önerirsiniz?

7.5 aylık bir kızım var. Sürekli ağlıyor doktora getirdik ultrasonla batına bakıldı. Sağlık problemi çıkmadı gündüzleri en az 10 dk en çok 30 dk uyuyor. Geceleri uykusu düzenli bu kadar çok ağlaması normal midir, ne yapmamı önerirsiniz?

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Normal sağlıklı bebekler yaşamın ilk birkaç ayında çeşitli nedenlerden dolayı ağlarlar. Bebek açlık, ağrı ve aşırı ısınma nedeniyle ağlamıyorsa, bir başka deyişle nedensiz ağlıyorsa, buna "kolik" adı verilir. Normal sağlıklı bebekler yaşamın ilk birkaç ayında çeşitli nedenlerden dolayı ağlarlar. Bebek açlık, ağrı ve aşırı ısınma nedeniyle ağlamıyorsa, bir başka deyişle nedensiz ağlıyorsa, buna "kolik" adı verilir. Bebeklerin yaklaşık %10’unda kolik gözlenir. Koliğe (aşırı ağlayan bebeğe) yol açan nedenler kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu bebeklerin daha fazla kucağa alınmaya ya da uykuya dalmadan önce kucağa gereksinimleri olduğu düşünülür.

Koliği Nasıl Tanırız?

  • Nedeni açıklanamayan ağlama nöbetlerinin varlığında,
  • Günde bir iki kez, genelde aynı saatlerde tekrarlayan ağlamalarda,
  • Ağrısı olmayan sağlıklı bebeklerin ağlamasında,
  • Ağlama nöbetinin 1-2 saat sürmesi durumunda,
  • Ağlama dönemleri dışında bebeğin bir sorunun olmaması durumunda,
  • Bebeğin üç-dört aylık olmasıyla ağlamaların azalması ya da kaybolması durumunda kolik tanısı koyarız.

Nedeni

Koliğe yol açan nedenler kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu bebeklerin daha fazla kucağa alınmaya ya da uykuya dalmadan önce kucağa gereksinimleri olduğu düşünülür. Bu bebeklerin daha hassas ve duygusal olduğu tahmin edilmektedir. Kolik oluşmasında anne-babanın kişiliği, bebeğe olan tavırları, bebek bakımı kalitesi rol oynamaz. Bu nedenle bebeğin koliği için kendinizi kesinlikle suçlamayın.

Nadiren inek sütüne karşı alerjisi olan bebeklerde kolik gözlenir. Aşırı ağlamanın nedeni bebeğin çok gazlı olması da değildir. Bu nedenle bebeğin gazını çıkarmak için ekstra uğraşılara ve özel biberonların kullanılmasına gerek yoktur. Koliğin nedeni karın ağrısı da değildir. Kolik esnasında bebeğin karnının sert hissedilmesinin nedeni, bebeğin ağlarken karın kaslarını kullanmasıdır. Bebeğin ağlarken bacaklarını, karnını çekmesi, kollarını büzmesi de normal ağlama pozisyonundan başka bir anlam taşımaz.

Seyri

Aşırı ağlamanın bebeğe her hangi bir zararı yoktur. Aşırı ağlama ikinci aydan itibaren giderek azalır. Üçüncü dördüncü aya gelindiğinde tamamen kaybolur. Ağlama nöbetlerini yok etmenin bir yolu yoktur, ancak bazı önlemlerle ağlama süresi kısaltılabilir. Uzun vadede bu bebekler diğer bebeklere oranla daha duyarlı ve çevrelerinde olup bitenlere karşı daha uyanık olurlar.

Öneriler

Bebek ağladığında kucağa alınarak sakinleştirmeye çalışılmalıdır. Bebeği sakinleştiren ritmik bir hareket, bebeği rahatlatmaya, uykuya dalmasına yardımcı olur. İlk birkaç ay ağlama nedeniyle kucağa alınan bebek şımarmaz. Bebeği kucağınıza alarak, bir sallanma koltuğuna oturarak veya beşikte de yavaşça sallayabilirsiniz. Vibrasyon yaratan ya da bebeği otomatik sallayan koltuklardan da yararlanabilirsiniz. Saç kurutma makinesini düşük devir ve ısıda çalıştırarak bebeğin karnına tutabilirsiniz. Yan odada süpürge ya da çamaşır makinesinin çalıştırılması yararlı olabilir. Arabayla kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Emzik, masaj, sıcak banyo, rezene, papatya, panason, bitki çayları gibi bebeğe yardımı dokunabileceğini düşündüğünüz her hangi şeyi yapabilirsiniz.

Tüm yukarıdakileri denemenize rağmen bebek otuz dakikadan daha fazla ağlamaya devam ederse, bebeğinizin muhtemelen uykusu gelmiş ve uyumak istiyordur. Böyle bir durumda, dış uyaranları (gürültü, ışık vb.) en aza indirerek bebeği yatağına yatırın. Ağlamasına karşın bebeğin odasının kapısını kapatarak, on beş dakika yalnız bırakın. Bu süre içerisinde uykuya dalmazsa, on beş dakika sonra yanına giderek tekrar yukarıda sayılan sakinleştirme önerilerini deneyin.

İlerde de oluşabilecek uyku sorunlarını önceden önleyin. Uykusu gelen bebekler her ağladıklarında kucağa alınırlarsa, kendi kendilerini rahatlatıp uykuya dalmayı öğrenemezler. Bu durumda, normalde dördüncü ayda kaybolması gereken kolik ve oluşabilecek uyku problemleri önceden öğrenilebilir.

Bebeğinizi gündüz yerine, gece uzun süre uyumaya teşvik edin. Bebeğin gündüz uzun süre uyumasına izin vermeyin. Bebek gündüz üç saatten daha uzun süre uyursa yavaşça uyandırın. Besleyerek ya da bebekle oynayarak tekrar uyumaması için oyalamaya çalışın. Bu şekilde bebeğin gece hiç uyunmadan en az beş saat uyumasını sağlamış olursunuz. Bebek her ağladığında beslememeye çalışın.

Bebeğin aç olması ağlama nedenlerinden yalnızca biridir. Beslenme sonrası midenin tamamen boşalması için en az iki saat gereklidir. İki saatten daha kısa aralarla beslenme, bebekte kramp tarzında karın ağrılarının oluşmasına zemin hazırlar. Anne sütü yapımının artabilmesi için, istisna olarak ilk iki hafta boyunca her ağladığında bebeğinizi emzirin. Gündüz sık aralıklarla beslenen bebekler, gece de sık aralarla uyanarak acıkıp beslenmek isterler.

İyice dinlenerek kendinize biraz vakit ayırın. Bebeğin ağlamasını azaltabilirsiniz, ancak bu esnada aşırı yorulmamaya ve yıpranmamaya çalışmalısınız. Gündüzleri en az bir iki kez uyumaya çalışın. Öyle ki gece dayanabilecek enerjiniz olabilsin. Koliği olan bebeğe bakmak için en az iki kişiye gereksinim vardır. Maddi olanaklarınız yeterli değilse arkadaşlarınız ya da akrabalarınızdan yardım istemelisiniz.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri