Sigarayı Bırakmak, Anestezi Verilmesini Kolaylaştırıyor!

Tüm duyuların baskılanarak, vücudun ağrılı uyaranlara duyarsız hale getirilmesini sağlayan Genel Anestezi'den en az 2 ay önce, hastaların, sigara içmeyi bırakması öneriliyor.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Nurcan Öztürk Yumuk,  “Sigara içen kişilerde balgam miktarı artıyor, koyulaşıyor ve akciğerlerden atılması zorlaşıyor. Sigarayı bırakırlarsa bu sorunlar yaşanmıyor’’ dedi. 

Ameliyat öncesi sigara içmeye devam edenlerde bronşit, zatürre gibi enfeksiyonlar, uyuma ve uyanma esnasında ‘bronkospazm’ denilen hava yollarının ani daralması, akciğerlerin balgamla tıkanıp büzüşmesi gibi sorunlar daha sık görülebiliyor.

Aynı zamanda sigara içimi yara iyileşmesini geciktiriyor. Tüm bu sorunların hastaların hastanede kalış süresini uzattığına değinen Dr. Yumuk, “Bu nedenle hastalardan sigarayı mümkün olduğunca erken bırakmalarını istiyoruz. Cerrahiden 48 saat önce kesilmesi bile, balgam ve akciğerdeki etkiyi azaltabiliyor. Ancak komplikasyonlar açısından içmeyenlerle aynı düzeye gelebilmek için, sigaranın en az 2 ay önce bırakılmasını gerekli buluyoruz ” dedi.

Anestezi her hastada farklı zamanlarda etki ediyor. Anestezi sırasında açılan damar yolundan verilen ilaç genelde 15-20  saniyede koldan beyine ulaşıyor. Bu süre içinde bilinç kayboluyor, uyuma gerçekleşiyor. Ancak yaşlılarda, bu süre uzuyor.

İlacın etkisiyle santral sistemde önce uyarılma, sonra baskılanma oluyor. Solunum azalıyor, kalp atımı yavaşlıyor, tansiyon düşüyor, hasta tepkilere duyarsız hale geliyor. Anestezik ilaç dozları kişilerin kilo, boy ölçülerine ve cerrahi süreye göre ayarlanıyor. Anesteziden uyanma da kişiler arası farklılık gösteriyor. Obezler, böbrek, karaciğer  hastalığı olanlar, verilen ilacın beyne ulaşmasının daha geç olması gibi, anesteziden sonra da bu rahatsızlıkları nedeniyle daha geç uyanıyor.

Günümüzde anestezi hekimleri cerrahi öncesi hastaları sorgulayıp, muayene ediyor. Daha önce anestezi uygulandı mı, uygulandığında bir sorun yaşandı mı, kullandığı ilaçlar, kronik hastalığı olup olmadığı, yiyeceklere, ilaçlara ve polenlere alerjisi bulunup bulunmadığıyla ilgili bilgiler alınıyor.

Bu bilgiler ışığında anestezi hazırlıkları yapılıyor. Anestezi öncesinde ve ameliyat sırasında tüm önlemlere rağmen sorunların ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Yumuk, “Her zaman tetikte olup, gerekli donanımı bulundurmakta yarar var” dedi.

İlgili Sağlık Konuları