Rektum Kanserlerinde Tem Cihazıyla Karın Açmaya Son!

Çoğunlukla erkeklerde görülen rektum kanserlerinin ameliyatları, yeni geliştirilen TEM yöntemi sayesinde artık daha az ağrılı ve zahmetsiz oluyor.

Özel dizayn edilen TEM aleti sayesinde karnın kesilmesine gerek kalmadan hasta ameliyat ediliyor. Böylece kesi izi, fıtık riski, karından dışkılama olmuyor ve hasta iki günde taburcu oluyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Turgut İpek; rektum kanserlerinde karın açmaya gerek kalmadan anüsten girerek ameliyat yapılmasını sağlayan ancak Türkiye’de henüz yeterince bilinmeyen TEM (Transanal Endoskopik Mikrocerrahi) yöntemiyle ilgili bilgiler verdi:

Kalın bağırsağın makata (anüs) açılan bölümüne rektum adı verilir ve bu bölümden kaynaklanan kanserler rektum kanseri adını alır. Rektum kanseri, kalın bağırsak kanserlerinin yüzde 20’sinin oluşturur. Bazı çalışmalarda, yaşam boyu rektum kanseri gelişme riski yüzde 6 olarak belirlenmiştir.

Rektum kanseri, erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır, 35 yaşından sonra sıklığı artar, 70 yaştan sonra ise en sık görülür. Rektum kanserlerinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Diyet: Kırmızı et ve yağdan zengin diyetle beslenme rektum kanseri için risk faktörü oluştururken; liften zengin ve hayvani yağdan fakir diyet, dışkıyı yumuşatır ve kanser için risk faktörlerini azaltır ve böylelikle rektum kanseri açısından koruyucudur.

Genetik: Birinci derecede aile bireylerinden birisinde rektum kanseri varsa risk 2 kat, birden çok aile bireyinde rektum kanseri varsa risk 4 kat artar. Birinci derecede aile bireyinde rektum kanseri 45 yaşın altında görülürse risk 12 kat artar.

Polipler: Rektum kanserlerinin yüzde 15-20’sinde polip vardır. Kalın bağırsağından polip alınan kişilerde kalın bağırsak veya rektum kanseri yönünden risk sağlıklı nüfusa oranla 3-8 kat daha fazladır.

Alkol: Günde 30 gramdan fazla alkol alımı

Rektum kanserlerinin belirtileri nelerdir?

Makattan kan gelmesi: Rektum kanseri hastalarının yüzde 60’ında bulunur. Dışkı ile birlikte mukus (sümüksü akıntı) olabilir.

Dışkılama alışkanlıklarda değişiklik: Hastaların yüzde 40’ında dışkılama alışkanlıklarda değişiklik ve bazılarında ise dışkı çapında incelme mevcuttur.

Karın ağrısı: Rektum kanseri hastalarının yüzde 20’sinde görülür. Kısmi kalın bağırsak tıkanıklığı durumunda aralıklarla kıvrandırıcı tipte veya açıklanamayan karın ağrısı izlenir.

TEM genel anestezi altında yapılır. Cerrah önce rektumu karbondioksitle şişirir. Böylece endoskopiyi ve ameliyat aletlerini dolaştırmak için gerekli alan açılmış olur. Bu ameliyatın tamamlanması 1-1.5 saat sürebilir. Ameliyatın ardından hastaya ağızdan ağrı kesici verilir ve hasta hemen yemek yemeye veya bir şeyler içmeye başlayabilir. Hastanede kalış süresi bir ya da iki gündür.

Transanal endoskopik mikrocerrahi’ ameliyatı olarak bilinen TEM yöntemiyle; anüs yakınında yer almakla birlikte doku derinliğine sıçramamış olan bazı ufak ve erken evrelerdeki tümörler, anüsten girilerek alınabilir. Transanal ameliyatın üstünlükleri; karında bir kesinin gerekmemesi ve hekimlerin çoğu durumda anüsü ve sfinkteri olduğu gibi bırakmasına olanak vermesidir.

İlgili Sağlık Konuları