Kolestrolünüzü Beslenmeniz Belirliyor

Dr. Mehmet Öz, besleme şeklinizin kolestrolünüzü nasıl etkilediğini açıklıyor...

Beslenme ve Kolesterol Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Beslenme şeklinizin kolesterolünüz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bazı gıdalar hem iyi kolesterol (LDL) hem kötü kolesterolünüzü (HDL) etkiler. Doymuş yağ ve trans yağ oranı yüksek gıdalar, vücudunuzun ihtiyacı olduğundan daha çok kolesterol üretmesine ve bu fazlalığın kana karışmasına neden olduğundan özellikle kolesterol seviyeleri için zararlıdır. 

Kolesterol karaciğerde, doymuş ve trans yağlardan üretilir. Buna karşın, doymamış yağlar sağlıklı, iyi yağlardır. Doymamış yağlar, kandaki kolesterol seviyesini düşürürler ve kandaki bir tür yağ olan trigliseridi düşürmeye yardımcı olurlar. 

İşte Kolestrole Etki Eden Besinler

Somon balığı gibi yağlı balıklar harika bir doymamış yağ olan omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. 

Avokado ise mükemmel bir tekli doymamış yağ kaynağıdır. Tekli doymamış yağlar da kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Lif zengini bir diyet uygulamak da vücudunuzdaki kolesterolün kontrolünü sağlamanın harika bir yoludur. 

Lif, besinlerde bulunan kolesterolü kendine bağlar ve vücuttan atılmasını sağlayarak kana karışmasını engellemiş olur. Yüksek lif içeren yulaf ezmesi, kolesterolünüzü düşürmek adına iyi bir tercihtir. 

İlginç olan şu ki, besinsel kolesterolün, kandaki kolesterol seviyeleri üzerinde büyük bir etkisi yoktur. Doymuş yağ ve trans yağların kolesterol seviyeleri üzerinde çok daha büyük etkisi vardır.

İlgili Sağlık Konuları