Kızım 15 Aylık, 3. Doz Aşılarının Gecikmiş Olması Bir Problem Yaratır mı?

Merhaba, kızım 15 aylık. İlk aşılarını özel doktorunda yaptırdık fakat karma 3. Doz Hepatit B aşılarını gecikmeli olarak 12 Haziran 2008'de Sağlık Ocağında yaptırdık. 10 Temmuz'a Kabakulak ve Kızamık aşıları için randevu verildi. Aşılar gecikmeli yapılıyor. Bu durum kızımın sağlığında bir problem olur mu? Sağlık Ocağında yapılmayan özel aşılar var mı? Ayrıca karma aşının 3. Dozu, ertesi gün kolunda şişlik, kızarıklık ve hafif ateş yaptı. Bu normal mi?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

2 yaşından sonra Hepatit A aşısı; 6 ay ara ile 2 doz yapılabilir. Su çiçeği aşısı; 1 yaşından sonra tek doz yapılabilir. Prevenar (zatüre aşısı) şu an sağlık ocağında yapılıyor. Prevenar 1ile 2 yaş arasında ilk doz yapılmışsa 2 ay ara ile 2 doz yapılır. Eğer prevenar 2 yaşından önce hiç yapılmamışsa 2 yaşından sonra tek doz yapılır.

Karma aşılarının 3. dozu ve Hepatit B 3. dozu için gecikmelerde eğer o aşıların mikrobu ile vücut karşılaşmamışsa sorun olmaz. Ayrıca Hepatit B aşısının son dozundan (3. doz) en az 1 ay sonra Anti HBS baktırırsanız Hepatit B'ye karşı bağışıklık tam gelişmiş mi anlaşılabilinir.

Aşılardan sonra hafif kızarıklık, şişlik ve karma aşıdan sonra 1-2 gün hafif ateş olabilir. Ancak morarma ve aşırı şişlik olursa doktorunuza başvurun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri