Anksiyete bozukluğunun 20 belirtisi

Memorial Dicle Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Özlem Soysal, anksiyete bozukluğu hakkında bilgi verdi.

ANKSİYETE BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ 


KAN BASINCININ VE KALP ATIŞININ ARTMASI


KAS GERİLMESİ


ÜRPERME


GÖZBEBEKLERİNİN BÜYÜMESİ


DERİNİN SOLMASI YA DA KIZARMASI


TERLEME


SIK TUVALETE GİTME


ÖĞÜRME, GEĞİRME, KUSMA


BOĞAZDA DÜĞÜMLENME


AÇIK HAVAYA İHTİYAÇ DUYMA


SERSEMLİK HİSSİ


UYUŞMA VE KARINCALANMALAR


UYKU BOZUKLUĞU


HUZURSUZLUK


AŞIRI HEYECAN


ENDİŞE


DÜŞÜNCELERİ TOPLAMADA GÜÇLÜK


ZİHNİN DURMASI HİSSİ


DENETİMİNİ YİTİRME


ÖLÜM KORKUSU


YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR


Anksiyete bozukluğu olan kişilerde sürekli, aşırı ve yaşanan duruma uygun olmayan bir endişe oluşur. Aşırı endişe, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler ve hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engeller. Bu kişiler yaşanan her olayda olabilecek en kötü sonucu ve her şeyin kendi denetimleri dışında gelişeceğini düşünür. Onlar için iyi bir olasılık ya da geriye dönüş mümkün olmaz. Anksiyete bozukluğunda, aşırı endişe ve kaygı genellikle sağlık, aile, para ya da iş gibi konularıyla ilgilidir. Denetlenemez nitelikte olan bu endişe hali en az altı ay boyunca, hemen her gün ve gün boyunca sürer. Genellikle yaşla birlikte kaygı duyarlılığı arttığından en çok yaşlılarda ve bir de ergenlik döneminde görülür.


STRES HASTALIĞIN ORTAYA ÇIKIŞINDA ÖNEMLİ BİR FAKTÖR


Stres, anksiyete bozukluğunun gelişiminde önemli rol oynar. Dönem dönem iyileşme ve alevlenmelerle ortaya çıkar. Çocukluk ve ergenlik dönemleri arasında başlamışsa yavaş ve sinsi bir biçimde ilerler. Bu dönemde genetik yatkınlık, beyin nörokimyasındaki değişiklikler, kişisel özellikler ve stresli yaşam anksiyete bozukluğunun ortaya çıkmasında etkilidir.


ÇEVRENİZ TARAFINDAN EVHAMLI OLARAK TANIMLANIYORSANIZ DİKKAT!


Gerçek bir neden yokken ya da nedeni olsa bile durumla özdeşleşmeyen aşırı, kontrolsüz nitelikteki endişe hali anksiyete bozukluğunun temel belirtisidir. Çoğu zaman kişi endişelerinin aşırı olduğunun farkındadır, ancak bu endişeyi kontrol altına alamaz ve bir türlü sakinleşemez. Bu kişiler çevreleri tarafından aşırı evhamlı olarak tanımlanır.


TEDAVİ İÇİN UZMAN DESTEĞİ ÖNEMLİ


Anksiyete bozukluğunun tedavisinde ilk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik ve psikolog değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı değerlendirmelerde bulunulur. Değerlendirmeden sonra psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu yöntemlerden birinin ya da birlikte uygulanmasının etkinliği ispatlanmıştır. Hangi tür tedavinin uygun olabileceği uzmanlar tarafından belirlenmeli, kişi kesinlikle kendi başına ilaç kullanmamalıdır. Aksi halde daha büyük psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Anksiyete bozukluğu tedavisi görenlerin büyük çoğunluğu iyileşir.

İlgili Sağlık Konuları