Ankilozan Spondilit Nedir?

Omurga kemikleri arasında görülebildiği gibi omurga kemikleri ile leğen kemikleri arasında da görülebilir. Sonuç olarak etkilenen kemik yüzeyleri birleşme eğilimine girmektedirler.

Hastalığın nedeni bilenmemektedir, ancak genetik etkenlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Hastalık, özellikle geceleri ve hareketsizlik ile görülen aralıklı kalça ve / veya alt sırt ağrısı ile başlamaktadır. Sırt ağrısı kalçaya yakın bölgede başlayıp yukarı doğru ilerleyebilir.

Ağrı, öne doğru eğilme ile azaltılabilir. Göğüs kafesini oluşturan kemiklerin etkilenmesi nedeni ile akciğer genişlemesi kısıtlı olabilir. Şikayetler herhangi bir safhada artabilir, azalabilir veya durabilir.

Hastalığın ilerlemesi ile hareketliliği sağlayan eklem etkilenmesi sonucunda kemik ve kıkırdak yıkımı sonucu eklemlerde kapanma ve birleşme meydana gelebilir.

Ağrılı ve maluliyet verici olabilir. Kalp, akciğer ve gözler de etkilenebilir. Sıklıkla 20-40 yaş arası görülür, ancak on yaş altında da izlenebilir.

Şikayetler alt sırt ağrısı, kalça ağrısı, hareket kısıtlılığı, boyun ağrısı, topuk ağrısı, yorgunluk, ateş, eklem ağrısı ile şişliği, iştah kaybı ve kilo kaybı olabilir.

Tedavideki amaç eklem ağrısını hafifletmek ve oluşan maluliyet ile başetmektir. Postür ve nefes alma hareketlerine olanak vermek amacı ile ağrı kesiciler kullanılabilir.

Kalp, gözler ve akciğerler üzerinde istenmeyen etkiler oluşabilir.

Yukarıda bahsedilenlerden kendinize pay çıkarıyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza ulaşın.
 

İlgili Sağlık Konuları