Oturarak Çalışanlar Dikkat!

Uzmanlar sürekli oturmanın bel fıtığı riskini artırdığını uyarısında bulundu.

Günlük hayatın büyük bir bölümünün oturarak geçirildiğini belirten Denizli Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Figen Koçyiğit, bunun sağlığı olumsuz etkilediğini ifade etti.

Çok uzun süre oturmanın metabolizmayı yavaşlattığını dile getiren Uzm. Dr. Koçyiğit, bacak kaslarının hareketsiz kalmasıyla kan dolaşımının yavaşladığını ve yağ yakma oranının azaldığını vurguladı.

Oturarak çalışmak zorunda olan kişilerin zaman zaman rahatsızlıklarla karşılaştığını ve bel fıtığına yakalanma risklarının yüksek olduğunu anlatan Figen Koçyiğit, "Sürekli oturarak çalışan kişilerin bel kasları, hareketsizlikten dolayı zayıf kalır.

Leğen kemiği, özellikle desteksiz oturanlarda arkaya doğru yer değiştirir. Vücudun ağırlık merkezi öne kayar ve omurganın yükü biraz artar." dedi.

Böyle kişilere tavsiyelerde bulunan Dr. Koçyiğit, şunları söyledi: "Oturarak çalışan kişilerin, bel fıtığından korunmak için bel kaslarını güçlendirici hareketler yapması gerekir. Ayrıca sürekli oturma, kilo almayı arttırır. Bu kişilerin, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeleri önemlidir.
 

İlgili Sağlık Konuları