Ayakkabı Alırken Dikkatli Olun!

''Koruyucu'' özelliğine önem vermeden alınan ayakkabıların, çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı bildirildi.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTDER) Başkanı Doç. Dr. İrfan Öztürk,  ayakkabının, ayağı tabandan gelen travmalara karşı koruyan, ayağa tampon görevi yapan bir ürün olduğunu belirtti.

İdeal ayakkabı seçiminde, ayakkabının ana görevinin göz ardı edilmemesi gerekliliğine işaret eden Öztürk, ''alırken, gösterişi, modası, markasından çok, ayağın şekline uygun bir ayakkabı tercih edilmesi gerekmektedir'' dedi.

Öztürk, uygun ayakkabı kullanılmaması sonucu ayak, ayak bileği, diz ve bel problemlerinin gelişebildiğine dikkati çekerek, bu problemler arasında tırnak batması, nasır oluşumu, başparmak çarpıklığı, çekiç parmak deformitesi, metatarsalji (ayak ön bölümünün ağrısı), topuk dikeni, ayak bileği burkulmaları ve genel vücut yorgunluğunun başı çektiğini kaydetti.

İrfan Öztürk, ayak şekillerinin toplumlara, ırklara, bölgelere göre değişiklikler gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu: ''Toplumların yaşam şekilleri ve gelenekleri, ayak şekillerinin gelişiminde etkili olmaktadır. İnce uzun, künt kısa, taraklı, düşük tabanlı, çukur tabanlı ayak biçimleri vardır.

Genelleme yapılamamakla birlikte, Türk toplumunda geniş, yaygan ve ayak sırtı aşırı kavisli, etli ayaklara sık rastlanılmaktadır. Bu tür ayağı olanların, ince uçlu, dar, topuklu ayakkabı seçmesi, ayak sağlığı için büyük oranda problem yaratır. Tüm bu bilgilerin ışığında, ayakkabı alırken, ayakkabının görünüşü, modası, fiyatından ziyade, ayağın şekline göre uygun seçim yapmak çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

İlgili Sağlık Konuları