Ortopedik Kanserlerin Tedavisi Ekip İşidir!

Anadolu Sağlık Merkezi Kurumsal Hizmetler Müdürü Dr. Uğur Keskin, Anadolu Sağlık Merkezi'nin uluslararası standartlarda, hasta odaklı bir hizmet anlayışının olduğunu ve hastaneye Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından hasta geldiğini ifade etti.

Anadolu Sağlık Merkezi Kurumsal Hizmetler Müdürü Dr. Uğur Dr. Keskin, sözlerine şöyle devam etti;Anadolu Sağlık Merkezi olarak bulunduğumuz bölge ve yakın coğrafyamızla sağlıklı bir iletişim kurmayı öncelikli hedeflerimizden biri olarak görüyoruz. Düzce ve bölgesinden ortopedi ve özellikle ortopedik kanserlerle ilgili hastalardan ilgi görüyoruz, tercih ediliyoruz. Anadolu Sağlık Merkezi olarak, bölge halkına tüm branşlarda olduğu gibi ortopedi ve ortopedik kanserler konusunda da geniş yelpazede tedavi olanakları sunuyoruz.Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Erler, hem yetişkin, hem de çocuk ortopedisi konusunda uluslararası standartlarda hizmet verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Erler, “En zor ortopedik vakaların son teknolojileri kullanarak; Kemik ve Yumuşak Doku kanserleri, Eklem Protezleri, Belle ilgili sorunlar, Reimplantasyon ve Mikrocerrahi, Kaynamayan ya da yanlış Kaynamış Kırıklar, Spor yaralanmaları ve Artroskopi, Çocuk Ortopedisi ve Ayak Sağlığı ile konularında hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Kemik ve Yumuşak Doku Tümörlerinin tedavisinde amacın kanseri yenmek ve uzvu korumak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kaan Erler, kemik kanserlerinin tedavisinin takım halinde yapılması gerektiğini belirtti. Prof. Erler,  Ortopedik Onkolog, Medikal Onkolog, Radyolog, Radyasyon Onkoloğu ve Patoloğun tedavi ekibinin birer parçası olduğunu ve tedavilerin alınan ortak karar doğrultusunda yapıldığını söyledi. Tıbbın gelişmesine bağlı olarak, Kemik ve Metastatik kanser tedavisinde çok önemli ilerlemeler yaşandığını belirten Prof. Dr. Kaan Erler, uygulanan tedaviyle ilgili şu bilgileri verdi:


“Eskiden kemikten kaynaklanan ya da kemiğe sirayet etmiş (metastaz) kanserlerde hastayı kurtarmak için organlar kesiliyor ve kanser vücuttan böyle uzaklaştırılıyordu. Ancak artık uzvu koruyan, tümörü uzaklaştıran bir cerrahi anlayışı var.Uygulanacak cerrahi tedavi, sadece tümör odağının boşaltılması şeklinde olabileceği gibi, tümör dokusunun etrafındaki dar veya geniş alandaki sağlam dokuyla birlikte çıkarılması şeklinde olabiliyor. Burada amaç hastanın kanser tedavisini sağladıktan sonra, uzvunu fonksiyonel hale getirmektir. Bunu yaparken rekonstrüktif cerrahideki son teknik gelişmelerden faydalanıyoruz. Protez, kemik greftleri yani iskelet sisteminin bir yerinden alınarak hastalıklı bölgenin iyileşmesi için kullanılan kemik parçaları ve biyolojik yeniden yapılanma yöntemlerini sıkça kullanıyoruz.

İlgili Sağlık Konuları