Oğlum Para Yutmuş, Bu Ne Gibi Sorunlar Oluşturur?

2.5 yaşındaki oğlum para yutmuş olmasından şüpheleniyoruz. Yutulan küçük cisimler vücuttan kaç günde atılır? Atılmasında sıkıntı olduğu nasıl anlaşılır? Nasıl belirti görünür? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuklarda yabancı cisim yutulması sonrası bu yabancı cisimler sindirim sisteminin fizyolojik darlık noktalarında takılabilir (üçü osafagus-yemek borusu  üzerinde, mideden sonra 3 dar bölge daha vardır; pilor kanalı, duedenojejunal birleşme bölgesi treitz igamenti ve ileoçekal halka)

Bağırsakta duedenojejunal birleşme bölgesini (treitz ligamenti) geçen yuvarlak hatlı madeni yabancı cisimler çoğunlukla 4-5 gün içinde dışarı atılırlar.

Eğer yabancı cisim sindirm sisteminde bir yerde takılmışsa (ilerlemiyorsa) bulunduğu yere göre şikâyetlere neden olur. Osafagusta ise beslenmeyi reddetme, yutkunma ile ağrı, ağlama, nefes darlığı, öksürük, kusma, ağızda tükrük artışı olabilir. Eğer barsaklarda tıkanma yapmışsa karın ağrısı safralı veya fekaloit kusma, karında sertlik olabilir.

Çocuğunuzda kaç gün geçti? Şikâyeti olmasa bile yemek borusuna takılabilen yabancı cisimlerin % 15 de şikâyet olmayabilir. Bu nedenle akciğer grafisi ve ayakta direkt batın grafisi çekilmesi uygun olur.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri