Kızamık

Kızamık, virüslerin etken olduğu, 2- 5 yılda bir artışlar gösteren, tüm dünyada görülebilen, aşılanmamış toplumlarda tüm topluma yayılabilecek kadar bulaşıcı, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır.

Belirtiler

Kızamık virüsü vücuda alındıktan 10 – 14 gün sonra yoğun yaşanan nezle belirtileri şeklindeki ilk belirtiler başlar. Yüksek ateş, mide bulantısı, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma, ışığa karşı hassasiyet, kaslarda yaygın ağrı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük başlıca belirtilerdir.

Tanı

Kızamık hastalığı, tipik seyir gösterdiği durumlarda, kendine özgü olan ağız içi oluşumlarının ve döküntüsünün görülmesiyle rahatlıkla tanınabilir.

Tedavi

Kızamığın özel bir tedavisi yoktur. Hastalık sırasında destekleyici olarak ateş düşürücüler, bol sıvı, balgam söktürücüler, A vitamini içeren ilaçlar kullanılabilir. Çevrenin nemlendirilmesi yararlı olabilir. Sonradan bakteriyel bir hastalık ilave olmazsa antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur.

Öneriler

Dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon kızamık vakası ve kızamığa bağlı yaklaşık 800 bin ölüm olduğu tahmin edilmektedir. Şu anda dünyadaki çocuk ölümlerinde, aşıyla önlenebilen hastalıklar arasında kızamık ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun nedeni, kızamık aşısının yeterince yapılamaması olarak açıklanmaktadır. Hastalıktan korunmanın tek yolu aşılanmaktır.

Kızamık ile ilgili sağlık konuları

Sağlık Terimlerinde Ara