Kemik Veremi Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

Merhaba, Kuzenime omurgada kemik veremi teşhisi kondu. Hastalığı ile ilgili bilgi (nasıl geçer, bulaşıcı mıdır, sigara içilen ortamlarda bulunmak - içmek normalden fazla zarar verir mi... vs) verebilir ve operasyondan ne kadar sonra günlük hayatına dönebileceğini açıklarsanız sevinirim.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Verem Mycobacterium tuberculosis mikrobunun bulaşması ile oluşan öldürücü bir hastalıktır. "Akciğer Veremi "olarak bilinen duruma neden olur. Bağışıklık sistemi hücreleri, savaşmalarına rağmen, mikropların tamamını genellikle öldüremez. Basiller akciğerlerde boşluklar (yaralar) oluşmasına sebep olur.

Verem;

Omurga, kalça kemikleri, lenf düğümleri ve hemen hemen vücudun diğer her kısmını da etkiler. Verem haşereler, kan ürünleri veya su ile değil, insanlar vasıtası ile yayılır. Verem AİDS'in aksine soğuk algınlığı gibi hava yoluyla ve nispeten günlük, sıradan temas ile yayılır. Hastalığı, sadece akciğer veremi olan kişiler yayabilir. Bu kişiler öksürdüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda, şarkı söylediğinde veya tükürdüğünde akciğerlerin içindeki basiller saatlerce asılı kalabildikleri havaya atılırlar.

Soğuk Apse:

Verem hastalığında görülen bir apse türüdür. Öyle ki, el şişlik üzerine konulunca sıcaklık alınamaz ve basmakla ağrı uyandırılamaz. Daha doğrusu sıcak apsedeki kesin iltihap belirtileri yoktur. Fakat şişlik açılırsa, sıcak apsedeki gibi bir apse içeriğinin olduğu görülür.

Soğuk apsenin iki özelliği vardır.

1. İçinde irin yapıcı mikroplar ve irinleşme yoktur. Apse içeriğini harap olmuş doku oluşturur.
2. Apsenin kaynağı ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir ilişki yoktur.

Örneğin bel omurlarının soğuk apsesi (omurga veremi, pott hastalığı) kasıkta bir apse ile kendini belli edebilir. Sıcak apselerin tedavisi, cerrahi müdahale iledir. Bu tedavi, apse yerinin açılması, irinin boşaltılması ve antibiyotikli merhemle uygulamadır. Ayrıca ağızdan antibiyotik vermek gereklidir. Apseler tedavi edilmezlerse burada üreyen mikroorganizmalar vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler. Apseler, komşu dokulara açılabilir veya komşu damarlara ilerleyerek, bu damarlardan kaynaklanan kanamalara sebep olabilir. Apseler meydana geldikleri organların çalışmasını bozabilir, vücutta genel bir hastalık halsizlik, iştahsızlık yapabilirler. Soğuk apselerde ise verem ilaçları kullanılır.

Bazen (örneğin böbrek vereminde) hastalığın yayılmasını önlemek için cerrahi işlem yapılabilir.

Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikâyetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri