Aylık İğnelerle Ergenlik Durdurulabilir mi?

Merhaba, kızım 1999 doğumlu, epey zamandır göğüs büyümesi ve tüylenmeler vardı. Görüntü olarak da yaşıtlarından biraz irice. Biraz önce kızımın adet olduğunu gördüm, kanaması da epeyce olmuştu. Biraz korkmuştu ve bana ölecek miyim diye sordu. Onu biraz yatıştırdım ve bunun çok normal olduğunu anlattım, biraz sakinleşti ama ben çok kötüyüm o daha çok küçük ve internetten araştırdığım kadarıyla boyu kısa kalabilirmiş. Bu aşamada benim ne yapmam lazım? Aylık iğneler varmış, yaptırarak ergenliği durdurabilir miyiz?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Erken ergenlik için kız çocuklarında ergenlik bulgularının 8 yaşından önce başlaması gerekir. Kız çocuklarında ergenliğin ilk bulgusu meme tomurcuklanmasının (gelişimi) başlamasıdır. % 15 kız çocuklarında ise ilk ergenlik bulgusu genital kıllanma olabilir, nadiren de ergenlik adet ile başlayabilir. İlk adetten sonra kızların boyu 5-6cm uzar. Ergenlikte kız çocuklarında hızlı boy uzaması ergenliğin ilk bulgusundan adet görülene kadar geçen süredir.

Çocuğunuzda erken ergenlik (puperta prekoks) için ilk ergenlik bulgusunun 8 yaşından önce başlamış olması gerekir. Çocuğunuz şu an 9 yaşında. İlk ergenlik bulgusu kaç yaşında başladı? Adetlerinin erken başlamış olduğunu (erken menarş) söylemek için 9 yaşından önce adetinin başlamış olması gerekir. İlk ergenlik bulgusundan ortalama 2 yıl içinde adet kanaması başlar. Çocuğunuzda bu bilgiler ışığında erken başlayan ergenlik bulgusu varsa Çocuk Endokrin bölümüne başvurabilirsiniz.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri