6 Yaşındaki Kızımda İdrar Yolu İltihabı Var. Siz Ne Önerebilirsiniz?

Merhaba benim 6 yaşında kızım var. 3 seneden beri idrar yolu iltihabı var ama ne yazık ki nerelere götürdüysem bir türlü sonuç alamadım. bütün tetkiklerini yaptırdım tek bir şey kaldı sontalı ultrason onu da yapmadılar, aşırı bakteri var diye. ne yapmalıyım? yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun çocuğunuzun sanıyorum böbrek ultrasonu, böbrek sintigrafisi tetkikleri yapılmış. Sondalı filminin (voiding sisteureterografi) çekilmemiş olduğu anlaşılıyor. Çocuğunuzun tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olduğu için proflaktif antibiyotik kullanıyor olması gerekir.

İdrar kültüründe ESBL Yöntemiİ kullanılmalı; bu yöntem özellikle idrar kültüründe duyarlı görülüp başlanan antibiyotik idrar kültürünü temizlemezse veya hastane enfeksiyonuna bağlı idrar yolu enfeksiyonu düşünülüyorsa kullanılır.

Eğer çocuğunuza ESBL yöntemi uygulanarak yapılan idrar kültüründe üreyen mikroorganizmaya duyarlı antibiyotik 10 gün kullanılıp sonrasında proflaktif antibiyotik(kültürde de duyarlı olan) düşük dozda (tedavi dozunun yarısı) devam edilirse idrar kültürü kontrolü (10 günlük tedavi sonunda veya 10 günlük tedaviden 2 gün sonra) kontrolü temiz ise hemen sondali film çekilip reflü varsa reflü dercesine göre tedavi yönlendirilir.1 ve 2 derce reflüde proflaktif antibiyotik verilir. 1 YIL devam edilip 1 yıl sonra kontrol sondalı filmde reflü devam ederse proflaktif antibiyotik de devam edilir Ayrıca idrar kültürü ayda bir veya 2 ayda bir kontrol edilir. Eğer reflü 4 ve 5.derecede ise operasyon yapılır (bu derece yüksek reflüde zaten USG da anormal bulgular olur).

Eğer sondalı film de normalse ürodinamik çalışma yapılabilinir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri