15 Aylık Oğlumun İshal İçin Yapılan Tetkiklerin Değerleri Neden Çok Yüksek Çıkmış Olabilir?

Merhaba 15 aylık oğluma ishal teşhisiyle tetkikler yapıldı. Hemogram sonucunda lökosit 14, hematokrit 39, lenfosit 67.3 çıktı. Bu değerlerin yüksek oluşunun sebebi nedir? İdrar tahlilinde rota virüsü çıkmadı. İshali 6 gün sonra geçtiği halde kafasını kaldıramıyor. Bunun başka nedeni olabilir mi, hastaneye götürüp serum taktırmamıza gerek var mıdır?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun periferik yaymasında lenfosit hâkimiyeti var. Bu genellikle viral enfeksiyon lehine. Ancak crp, sedimantasyon ile birlikte bakteriyel veya viral enfeksiyon ayrımı daha sağlıklı olur. Çocuğunuzun hemotokrit ve lökosit  yüksekliği sıvı kaybından ve oral alımının az olmasından kaynaklanabilir. İshali rota dışı başka viral enfeksiyon olabilir (adeno virüs gibi) ve beraberinde idrar yolu enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu (otit) olabilir.

Bu nedenle çocuğunuza Crp, Sedimantasyon, Glikoz, Üre, Kreatinin, Sodyum, Potasyum, Tam İdrar Tetkiki ve muayenesinin tekrar yapılması (kulak muayenesi ile birlikte) uygun olur. Başını kaldıramaması muhtemelen vücut sıvı kaybına bağlı. İv mai (serum) verilmesi ve tetkik çocuklarına göre diğer tedavilerinin düzenlenmesi uygun olur.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri