Yapılan Tetkikler Hepatit B Olduğumu mu Gösterir?

Merhaba, Yapılan tetkiklerdeki değerlerim şöyle;

05.12.2008: HAV AB Total: Pozitif, HBS AG: Pozitif, HBC AB Total: Negatif, HCV AB: Negatif, Delta AB: Negatif, HBE AB: Negatif, Alfa Feto Protein: 0.9, HBV DNA: Negatif.
29.04.2009: HBC IgM: Negatif, HBS AG: Negatif, HBS AB: Negatif, HBC AB Total: Negatif, HBE AG: Negatif.

HAV AB Total ne demektir? IgM: Negatif olması benim Hepatit B olduğumu mu gösterir?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Anti HAV IgG, Hepatit A geçirdiğinizi gösterir ki Hepatit A virüsü hemen hemen kronikleşmez ve vücut bağışık kalır. Anti HAV IgM pozitifliği, akut dönem (erken dönem) Hepatit A enfeksiyonunu gösterir. (Akut hepatit A,hiçbir şikayete neden olmadan gizli geçirilebileceği gibi, basit viral enfeksiyon bulguları gibi şikayetlere neden olarak geçirilebilinir) Sizde Anti HAV IgM negatif olduğuna göre, Hepatit A erken dönemi geçirilmiş demektir. (Yani; Hepatit A'ya bağışıklık kazanılmış.)

Sizde, Hepatit B ile ilgili olarak ilk bakılan HBS AG Pozitif tespit edilmiş. Daha sonra bakılan tüm markerler, Negatif bulunmuş. Bağışıklık kazanmış olsanız; Anti HBS Antikorunu Pozitif bekleriz. İlk bakılan HBS Antijeninde yanlış pozitiflik olmuş olabilir. Yani sizde büyük ihtimalle Hepatit B virüsü yok.

Güvenilir bir laboratuarda Hepatit B ile ilgili markerleri tekrarlamanız ve burada Hepatit B ile ilgili bir marker tespit edilmezse; Hepatit B'ye karşı aşılanmalısınız.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri