Tansiyonum Düştüğü Zaman Bulantı ve Kusma İsteği Oluyor. Hipertansiyon Olabilir mi?

İyi günler, 36 yaşındayım. Yaklaşık 2-3 aydır tansiyonum düşüyor, aynı zamanda bulantı ve kusma isteği de oluyor. Tahlil yaptırdım fakat net bir şey söylenmedi. Ara ara tansiyonum düşüyor ama sebebini bulamıyoruz. Annemde Hipertansiyon var. Bende de olabilir mi? Tahlil sonuçlarım şöyle; MON: 0,11, BAS: 1,6, HGB: 16,2, MCHC: 36,1, PDW: 17,1, Glukoz: 92, mg/DL Kolesterol: 175, mg/DL Trigiliserid: 157, HDL: 25, VLDL: 31, LDL: 119, Ürik asit: 8,2. Acaba ürik asitle bir ilgisi olabilir mi? Bu konuda aydınlatır mısınız? Şimdiden teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Kan basıncının; organ Perfüzyon bozukluğuna bağlı semptomlara neden olabilecek düşüklükte olması veya başka bir ifadeyle; Sistolik kan basıncının 100 mm/Hg'dan düşük ve semptomatik olmasıdır.

Sporcularda ve ağır işçilerde, Parasempatik Tonus artışına bağlı olarak kan basıncı normalden düşük bulunabilir. Bu durum iyi bedensel kondisyon işaretidir. Buna Regülatif Hipotansiyon adı da verilir. Çeşitli dolaşım bozukluklarında ise Hipotansiyon sadece; ayağa kalkınca (Ortostatik Hipotansiyon) veya efor sırasında (Dolaşım Disregulasyonu Hipotansiyonu) ortaya çıkabilir. Bu nedenle değerlendirme yalnız istirahatte yapılmamalıdır.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri