Stresli Çocuklar Konuşma Bozukluğu Çekiyor!

Denizli Devlet Hastanesi psikoloğu Selma Döndüoğlu, çocuklarda görülen kekemeliğin stresle birlikte ortaya çıktığını söyledi. Bu durumdaki çocukların, ebeveynlerinin desteğiyle düzelebileceğini belirtti.

Konuşma bozukluklarının başında gelen kekemeliğin küçük yaşlarda başladığını vurgulayan Psikolog Döndüoğlu, konuşurken ses, hece ve sözcüklerin uzatılması, sözcüklerin tekrarlanması ve duraklamanın kekemelik olarak tanımlandığını ifade etti.

Bunun fizyolojik ve ruhi rahatsızlık olarak ortaya çıkabildiğini belirten Döndüoğlu, ruhi rahatsızlıklarda stres ve kaygı gibi faktörlerin kekemeliği tetiklediğini, bunların ortadan kalkmasının konuşma bozukluklarının da düzelebileceğini anlattı. Kekemelik tedavisinin çocukluk döneminde daha kolay olduğuna dikkat çeken Selma Döndüoğlu, “Çocuklar iletişim kurdukça konuşmaları düzelebilir.

Kekemeliklerde özellikle ergenlik döneminde yüzde 80’lere varan iyileşmeler oluyor. Yetişkinlikte bu oran azalıyor. Kekemeliğe sebep olan şartlar değiştikçe, çocuklar diğer insanlarla daha kolay iletişim kurabiliyor. Eğitimle kekemeliği düzeltmek de söz konusu. Çocuk, kelime haznesi genişledikçe iyileşme periyoduna girecektir.” dedi.

Kekeme çocuğu olan anne ve babalara sabır tavsiye eden Psikolog Döndüoğlu, şunları söyledi: “Kekeleyen çocuğun söylediklerini düzeltmek doğru değildir. Onu dinleyip sabırlı olun. Aile ortamında kontrolcu, baskıcı ve otoriter davranışları ortadan kaldırın. Böylece çocukta stres azalır ve daha az kekeler. Diğer bir önemli nokta da çocukla kesinlikle dalga geçilmemesidir. Aksi takdirde stres ve birlikte kekemelik de artacaktır.

İlgili Sağlık Konuları