Şişman Kardeşlerin Umut Yolculuğu Başladı!

Kayseri'de, hormon eksikliği nedeniyle hızla kilo alan iki kardeşten, 3 yaşında olmasına rağmen 37 kiloyu aşan Sümeyye, İngiltere'deki tedavinin ardından 27 kiloya düştü.

Kayseri'de, hormon eksikliği nedeniyle hızla kilo alan iki kardeşten, 3 yaşında olmasına rağmen 37 kiloyu aşan Sümeyye, İngiltere'deki tedavinin ardından 27 kiloya düştü. Sümeyye'nin 21 kiloya ulaşan 1, 5 yaşındaki kardeşi de, ablası gibi Cambridge Üniversitesi'nde tedavi görmeye başladı. "Leptin" isimli hormon eksikliği nedeniyle hızlı kilo alma sorunu yaşayan Sümeyye Kabak, 3 yaşında 37 kilo 700 grama ulaşmıştı.



Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Sümeyye, dünyada bu hastalığın takibini yürüten tek merkez olan Cambridge Üniversitesi'ndeki klinik araştırma enstitüsündeki tedaviye olumlu yanıt verdi. Tedavi için ailesiyle birlikte 3. kez İngiltere'ye giden Sümeyye, 27 kilo 700 grama düşmeyi başardı. Ailesi ve yakınlarını sevindiren Sümeyye'nin iştah sorunu da düzelmeye başladı ve yeme alışkanlıkları değişti.



 Sümeyye'nin 1, 5 yaşındaki kardeşi Hamza da, ablası gibi hızlı kilo alma sorunu ile karşı karşıya. 20 kilo 700 gramı aşan Hamza da, ablası gibi Cambridge Üniversitesi'ndeki klinik araştırma enstitüsünde tedavi görmeye başladı. İngiltere'deki tedavinin ardından Türkiye'ye dönen Sümeyye ve Hamza'nın babası Faruk Kabak, havaalanında AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3. kez gittikleri İngiltere'den umutlu döndüklerini ve çocuklarının kilo vermeye başladığını belirtti.



Tedavi öncesi 38 kiloya yaklaşan Sümeyye'nin kısa sürede yaklaşık 11 kilo verdiğini, Hamza'nın da tedaviye olumlu yanıt verdiğini ifade eden Kabak, şunları söyledi: "Sümeyye 2-2, 5 yaşlarındayken 38 kiloya kadar çıkmıştı. Leptin hormonu eksikliğinden kaynaklanan bu sorun, dünyada sadece Cambridge Üniversitesi'nde tedavi ediliyormuş. Sümeyye, İngiltere'ye 3. kez gitmiş oldu.

İlgili Sağlık Konuları