Şekerlemelerden Çocuğunuzu Sakının

Dengesiz beslenen çocuklarda obezite oranı artıyor.

Konya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Yaşar Şen, özellikle bayramlarda çocukların aşırı derecede şeker ürünleri tükettiğini belirterek, ailelerin bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini vurguladı. Günümüzde düzensiz beslenen ve fiziksel aktivitesi az olan çocukların hızla kilo aldığını söyleyen Doç.Dr. Şen, aşırı kilolu çocukların pek çok hastalıklara yakalanma riskinin de arttığını ifade etti.

"Şekerde Aşırıya Kaçmayın"

Doç.Dr. Şen, "Önümüzde ramazan ayının bitişiyle Bayram var. Bu bayramda çocuklarımız her bayramda olduğu gibi şekerli ürünleri çok fazla tüketeceklerdir. Tabi kısıtlama şansımız zor gibi gözüküyor. Ailelere önerimiz, çocuklarını dengeli beslenmeye alıştırmalarıdır. Çocuklarımıza yeterli miktarda şeker yedirmeliyiz ancak bu oran aşırıya kaçmamalıdır" dedi.

"Bugünün Çocukları Yarının Yetişkinleri Olacak"

Obezitenin tüm dünyanın son yıllarda ülkemizin de önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydeden Doç.Dr. Şen, "Günümüzde hemen her yerde ve yaşta, her 100 erişkinin 20-25'inde, her 100 çocuğun 10-12'sinde obeziteye rastlamaktayız. Bu ciddi bir risktir. Bugünün çocukları geleceğin büyükleri olacaklarından dolayı bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Obeziteyle ilişkili başta şeker ve tansiyon hastalığı riski artmaktadır. Bunun dışında obezitiye bağlı olarak çocuklarımızın kanındaki yağ oranının artması da hastalıklar için ciddi risk oluşturmaktadır. Bu oluşabilecek hastalıklara karşı şimdiden önlemler almalıyız. Sağlık Bakanlığımızın obezite ile mücadelede başlattığı kampanyaya gelecek nesillerimizin sağlıklı olması için hepimizin destek olması gerekir." diye konuştu.

İlgili Sağlık Konuları