Obezite Kansere Davetiye Çıkarıyor!

Dr. Mehmet Öz, giderek artan obezite hastalığının hangi kanser risklerini artırdığını açıklıyor...

Obezite hakkında yapılan son araştırmalara göre her yıl, fazla kilolu ve obez insanların sayısı artıyor. Fazla kilolu ya da 25-30 arası vücut kitle indeksine (BMI) sahip olmak ve obez veya 30 üzeri vücut kitle indeksine sahip olmak sağlık açısından birçok risk taşır. 

Uzun bir süredir obezitenin yaşam beklentinizi azalttığını ve kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, felç riskini artırdığını biliyorduk ama son zamanlarda yapılan araştırmalara göre obezite diğer hastalıklarla da bağdaştırılabilir. 

Kolan Kanserini Tetikliyor!

Amerikan Gastroenteroloji uzmanları geçtiğimiz günlerde obezite ve kolon kanserinde artan yaygınlık arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Ayrıca aşırı kilolu veya obez kadınlarda meme ve rahim kanseri riskinin arttığını bildiren yeni bilgiler mevcut. 

Kas ve Eklem Ağrılarına Neden Oluyor

Aşırı kilolu olmak aynı zamanda uyku apnesi ve diğer uyku bozuklukları riskini artırır ve bu da yaşam kalitenizi etkiler. Ayrıca, bilim adamlarının son zamanlarda yaptığı araştırmalara göre yetersiz uyku kalori emilimini artırabilir ve bu da daha fazla kilo alınmasına neden olabilir. Yeni araştırmalar ayrıca obezitenin arterit (kireçlenme) riskini artırdığını gösteriyor ve son bilgilere göre sırt ağrısı ve yumuşak doku romatizmasının (fibromiyalji) ilerlemesi obeziteyle bağdaştırılabilir.

İlgili Sağlık Konuları