Obezite İle Fazla Kilolu Olmayı Karıştırmayın!

Obezite tek bir hap veya tek bir yöntem ile kökünden çözülmesi kolay bir sorun değildir. "Cerrahi müdahale kimlere uygulanabilir?" sorusuna cevap olarak obez ve fazla kilolu birey ayrımını iyi yapmak gerekir.

Sağlık Bakanlığı alınacak önlemler ile obez sayısını yüzde 10 azaltmayı hedefliyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre, erkeklerde obezite sıklığı yüzde 21. 2, kadınlarda yüzde 41. 5.

Hangi durumda mideye balon veya kelepçe takılabilir? Bu yöntem obezite için çare mi? Kelepçe takılınca tüm sorunlar çözülüyor mu? Bu soruların cevaplarını merak eden okurlarımız var.

Obezite kompleks ve kronik bir hastalıktır tek bir hap veya tek bir yöntem ile sorunu kökünden çözmek kolay değildir. Ancak öncelikle “Bu cerrahi müdahale kimlere uygulanabilir?” sorusuna cevap olarak obez ve fazla kilolu birey ayrımını iyi yapmak gerekir.

Obezite tedavisi çok yönlü bir ekip çalışması gerektirir, hekim, diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı işbirliği önemlidir. Birey cerrahi müdahale öncesinde bu sürece çok iyi hazırlanmalıdır. Bu süreçte yine beslenme davranışlarının gözden geçirilmesi yeni beslenme ve yaşam biçimine geçiş operasyonunun psikolojik yönü ve tedavi sırasında oluşabilecek tüm komplikasyonlar ciddi kararlardır.

Cerrahi operasyon sonrası bireyin normal beslenmeye geçmesi 4 evrede gerçekleşir katı ve sıvı dengesi ile gıda alımındaki miktarlar ameliyat sonrası problem yaşanmaması için titizlikle planlanmalıdır.

Cerrahi operasyon ile çok kolay kilo vermek mümkün olabilir ancak aynı şekilde band çıkarıl-dıktan sonra birey yeniden eski kilosuna dönebilir. Bu nedenle, bu tür operasyonlarda da hastanın yeme alışkanlıkları değişmedikçe morbid obezite için kalıcı bir çözüm değildir.

Yapılan son çalış-malarda bandın çok düşük kalorili diyetten daha üstün olduğu kanıtlanmıştır ancak bununla birlikte temel prensip bireyin hayata bakış açısını değiş-tirmek ve yeni beslenme alışkanlıkları kazandırmak üzere davranış terapisini etkin kullanmak olmalıdır.
 

İlgili Sağlık Konuları