Kalbinizi Korumak İçin Vitamine İhtiyacınız Var!

İyi bir multivitamin, kalbinizin sağlığı için önemli olan mikro besin maddelerini sağlayabilir.

Belirtilen dozlarda aşağıdaki vitamin ve mineralleri içeren bir multivitamin kullanmak kalbiniz için yararlı olabilir.

Ayrıca, uygun vitamini günde iki kere almanız, gerçek yaşınızdan 6 yaş daha genç görünmenizi sağlayabilir.

Önerilen bazı vitaminler ve yararları;

Magnezyum (günde 400 mg): Kalp ritminizin düzenli olmasını sağlamaya yardımcı olur ve günde iki kere 600 mg kalsiyumla birlikte tansiyonu düşürür.

Kalsiyumu iyi bir şekilde emebilmek için vücudunuzun D Vitamini’ne ihtiyacı vardır. 60 yaşın altındakiler için günlük 400 IU (uluslararası birim) 60 yaş üstü kişiler için günlük 600 IU alınması kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltabilir.

C Vitamini (günde iki kere, 600 mg) ve E Vitamini (günde 400-800 IU) ikilisi, birleştiklerinde antioksidan etkisi yaratır. Birlikte alındıklarında, ayrı ayrı alındığından çok daha etkilidirler. (Zocor, Pravachol, Lipitor veya Crestor gibi statinler kullanıyorsanız, takviye olarak aldığınız C Vitaminini günde iki kere 100 mg ve E Vitaminini günde 100 IU’dan daha fazla almayın).

C ve E vitaminleri, statinlerin anti-inflamatuar etkisini engeller. Kolesterol etkileri değişmez, yalnızca anti-inflamatuar etkileri değişir ama  bunlar statinlerin yararının %40 veya daha fazlasına tekabül eder.

Potasyum: Atardamar sağlığı açısından yararlıdır (yiyeceklerden alabilirsiniz: günde 4 meyve, özellikle muz, avokado ve kavun)

Günde 1500 IU A Vitamini alın ama 2500 IU’dan fazla olmasın. Fazla dozda A Vitamini, dokuları oksitleyebilir ve bu da DNA’ya zarar verir. Finlandiya’da yapılan bir araştırma, A Vitamini alanların akciğer kanseri, damar sertleşmesi (ateroskleroz) ve sigara içenlerde felç olma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Folik Asit: Bir B Vitamini olan folik asitin, insan sağlığında birçok yerde gerekli olduğu kanıtlanmış bir gerçek ama kalbinizin sağlığı için çok önemli bir rol oynuyor: Günde 700 mikrogram folik asit, homosistein seviyelerini sağlıklı düzeylere düşürür ve homosistein seviyesi 26 mg/dL (hedef almanız gereken seviye 9 mg/dL’den az olmalıdır) olan kişileri 6 yaş gençleştirir. Vücudunuz yiyecekten alınan folik asiti sadece kısmen emer bu yüzden besin takviyesi almak yeteri kadar folik asit aldığınızı garantilemenin en kolay yoludur. Ancak, aynı zamanda B-6 ve B-12 de almalısınız çünkü folik asit bazen onların eksikliğini ortaya çıkarır.

Dr. Mehmet Öz

 

İlgili Sağlık Konuları