İktirdarsızlık Kalp Krizi Habercisi!

İktidarsızlığın, yüksek riskli gruplarda kalp krizinin önemli bir göstergesi olabileceği bildirildi.

Saarland Üniversitesi bilim adamlarınca kardiyovasküler bir hastalığı bulunan 1519 erkek arasında yapılan araştırmada, aynı zamanda iktidarsız olanların kalp krizi ve bunun sonucunda ölme riskinin iki katı fazla olduğu belirlendi.

Circulation dergisinde yayımlanan araştırmada, iktidarsızlık sorunu çeken erkeklerin kalp-damar rahatsızlıkları bulunup bulunmadığını tespit için kontrolden geçmeleri önerildi.

Bazı uzmanlar da, yapılan sağlık kontrollerinde 40 yaş üzeri erkeklere iktidarsızlık sorunu bulunup bulunmadığının sorulması gerektiğini belirtiyor. ktidarsızlık, penisteki damarlarda kan akışının yetersiz olmasına bağlanıyor. Ereksiyon olmakta sıklıkla güçlük çekilmesinin, penis damarlarında daralmanın ilk işaretleri olabileceği belirtiliyor.

Araştırma, 13 ülkeden kardiovasküler hastalığı bulunan erkekler arasında yapıldı ve bu kişilerin takip süresi içinde kalp krizi veya felç geçirip geçirmediklerine bakıldı. Katılımcılara araştırmanın başında, 2 yıl ve 5 yıl sonra, ereksiyon sorunundan mustarip olup olmadıkları da soruldu.

Araştırma sonucunda, iktidarsız olanların kalp krizi geçirme ve krizden ölme ihtimallerinin iki katı daha fazla olduğu, bu erkeklerin felç geçirme riskinin yüzde 10, kalp yetmezliğinden hastaneye kaldırılma risklerininse yüzde 20 daha fazla olduğu saptandı.

 

İlgili Sağlık Konuları