HPV (Human Papilloma Virus )

HPV deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsüdür.

HPV Nedir?
 

HPV deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal tabaka hücrelerini enfekte eden bir DNA virüsüdür. Bir kez vücuda girdikten sonra hücreler içine yerleşir ve vücudun bağışıklık sisteminin düştüğü hallerde tekrar alevlenmelere yol açar. Bu yüzden HPV enfeksiyonunun kesin bir tedavisi yoktur.
 

HPV Tipleri Nelerdir?
Bu güne kadar yapılan DNA incelemeleri sonunda 100’den fazla türü olduğu belirtilmektedir.HPV 6-11 genital siğillere neden olur.
 

Rahim Ağzı Kanseri Riski Açısından HPV Tipleri:
 

En yüksek riskliler: Tip  16,18,31,45
 

Yüksek Riskliler: Tip 33,35,39,51,52,56,58,59
 

Muhtemel yüksek riskliler:Tip 26,33,66,68,73,82
 

HPV Nasıl Bulaşır?
 

HPV oldukça bulaşıcı bir virüstür. HPV’nin bulaşması için mutlaka tam bir ilişki olması gerekmez. Genital bölgedeki lezyonların mukozalar ve genital bölgelerle kısa süreli teması bile bulaşması için yeterlidir. Genital bölge mukozasının vajina yoluyla dış ortama açık olması nedeniyle özellikle erkekten kadına daha kolay bulaşır. Kadınların %50’ye yakını bu virüsle karşılaşır. Buların %90’ı bağışıklık sistemi tarafından temizlenir. Bulaşma olduktan sonra ise bulguların ortaya çıkması birkaç aydan birkaç yıla kadar uzayabilir.
 

Aktif genital lezyon varlığında, bulaşıcılık oranı yüksektir. Siğillerin tedavisinden sonra yeniden siğil çıkması arasındaki süre ne kadar uzunsa bulaştırıcılık o kadar azdır.
 

HPV’nin Önemi
 

HPV son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. HPV kadınlarda genital siğillere (kondiloma akuminatum) sebep olabildiği gibi, rahim ağzı kanserinin %95  oranında nedeni HPV’dir. Kanser türleri arasında düzenli yapılan smear testleri ile saptanabilmesi aşısının olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.
 

HPV’de Tanı
 

- Erkek ve kadında genital siğillerin görülmesi HPV’de kesin tanı nedenidir.
 

- Pap-smear’de HPV’ye bağlı olduğu düşünülen değişimler saptanabilir.Eğer hücre değişimi saptanırsa aynı materyal içinde HPV’ye ait DNA incelemeleri yaparak HPV varlığı ve HPV tipi saptanabilir.
 

- Erkeklerdeki sessiz enfeksiyonu saptayabilecek bir test  yoktur.
 

-  HPV kan dolaşımına geçmez. Bu yüzden kan testi ile virüs saptanamaz.
 

HPV Tedavisi
 

HPV’nin kesin bir tedavisi yoktur. Düşük riskli tipteki virüsler genelde pap-smeard e ortaya çıkan CIN ve SIL gibi değişimlere neden olurken yüksek riskli tipler uzun dönemde rahim ağzı kanserine (serviks kanseri) neden olabilir.
 

Yapılan çalışmalarHPV’ye bağlı hücre değişimi saptanan hastaların %90’ında 2 yıl içerisinde belirtilerin kalktığını ve yapılan pap smear testlerinde HPV’nin saptanamadığını ortaya koymuştur.Burada en önemli faktörün kişinin bağışıklık sistemi olduğu düşünülmektedir.Bu yüzden HPV’ye bağlı hücre değişimi saptanan hastalarda düzenli pap smear takibi önemlidir. Kalıcı enfeksiyon serviks (rahim ağzı) kanseri açısından en önemli risk faktörünü oluşturur.
 

Erkek ve kadında genital siğil varlığında siğiller yakılarak, dondurularak veya ilaçlarla eritilerek tedavi edilir. Genital siğillerin tedaviden sonra tekrarlama riskinin olduğu unutulmamalıdır.
 

HPV enfeksiyonunun azaltmanın en iyi yolu fazla partnerle birlikte olmamaktadır. Prezervatif HPV enfeksiyonunun bulaşmasını engellemede yetersiz kalır.

 
 

İlgili Sağlık Konuları