Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi servix vagina ve vulva dokularının büyüteç veya mikroskopla 30-40 kat büyüterek incelenmesidir.

Kolposkopi  Nedir?


Kolposkopi servix vagina ve vulva dokularının büyüteç veya mikroskopla 30-40 kat büyüterek incelenmesidir.


Kolposkopi Kimlere Yapılır?


-Anormal pap smear olgularında (ASCUS,LGSIL,HGSIL) yapılır


-Genital siğil(HPV,kondilom)


-Tekrarlayan smear testlerinde sürekli devam eden enfeksiyonu olan kadınlarda


-Jinekolojik muayene sonucunda servix,vagina veya vulvanın gözle görülür bi şekilde anormal lezyonlarının olması halinde


-Ağrı


-Nedeni olmayan kanamalarda yapılır


Kolposkopinin Doğru Sonuç Verebilmesi İçin


-Kanama olmayan bir dönemde yapılır


-Son 24 saat içerisinde vaginal temizlik(duş) cinsel ilişki yapılmamış olmalı


-Vaginal tampon ve ilaç kullanılmamalı


Kolposkopi Nasıl Yapılır?


Hasta jinekolojik masaya litotomi pozisyonun yapılır.Vagenin iyi görülebilmesini sağlayan spekulum denilen alet uygulanır.Rahim ağzı ve vagendeki anormallikleri görebilmek için bu bölgelere %3-5 asetik asit uygulanır.Takiben doktor rahim ağzını kolposkop yardımıyla büyüterek inceler.Kolposkopik muayenenin doğru ve tam olarak yapılabilmesi için transformasyon zonu denilen CA ve CIN'lerin oluştuğu hücre dönüşüm bölgesi ve var ise lezyonun tamamının görülebilmesi gerekmektedir.hiç vaginal doğum yapmamış veya menopoz nedeniyle servix'i küçülmüş hastalarda rahim ağzı kanalını daha iyi görebilmek için endoservikal spekulum kullanılabilir.Kolposkopi ve biyopsi ağrısız bir işlemdir anestezi gerektirmez.


Kolposkopide Anormal Bulgular Nelerdir?


-Normal olmayan dokular uygulanan %3-5 'lik asetik asit solüsyonu sonrası beyaz olarak görülür.Bu alanlara Aseto-white(Aseto beyaz) alanlar  denir ve buralardan biyopsi alınır.


-Servix de(Rahim Ağzı) damarlanma artışı olup olmadığına bakılır.Damarlanma artışı varsa biopsi alınmalıdır.


-Bazı durumlarda servix yüzeyine ''lugol solüsyonu (iyot solusyonu)'' sürülerek de inceleme yapılabilir.Lupol solusyonundan sonra boya tutmayan(lugol negatif) yerlerden servikal biyopsi yapılabilir ve kesin tanı koyulabilir.


-Kolposkopi esnasında endoservikal bölge''küret'' denilen aletle kazınarak hücre değerlendirmesi yapılabilir.Bu işleme Endoservikal küretaj (ECC) denir.


Kolposkopik ve Servikal Biopsi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar


Kolposkopi sonrası hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilirler.Evde dinlenmelerine gerek yoktur.Birkaç gün hafif kanama ve kahve rengimsi akıntılar olabilir.Bu sıkıntılar geçene kadar ki bu süre 15 günü bulabilir, ilişkide bulunmamak,vaginal tampon ve duş kullanmamak gerekir.


Eğer fazla miktarda vajinal kanama,aşırı kasık ağrısı, ateş gibi şikayetler olursa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Sonuç
 
Patolojik incelemeler sonucunda problem olan olgularda düzenli smear takibi veya LEEP konizasyon gibi işlemler uygulanabilir.


Konizasyon Nedir?


Rahim ağzının konik biçimde çıkarılması işlemine''konizasyon'' denir.Kolposkopik incelemede şüpheli lezyon sınırları rahim kanalı içine yayılıyor ise net görülmüyorsa veya yapılan endoservikal küretaj(ECC) patolojikse,pap smear sonucuileri derecede patolojikse yapılmalıdır.konizasyon lokal veya genel anesteziyle yapılabilir.