Hazımsızlık Başa Bela!

Kadınların %65'lik bir kısmı kabızlık, yanma, ishal, şişkinlik ve sindirimde zorlanma gibi şikayetlere sahip.

Sindirim sistemi tüm sağlığımızın temelini oluşturur. Vücudumuzda bulunan her hücre için besin ve mineral sağlayan sistemdir. Ayrıca bağışıklık sistemini de destekleyen bir mekanizme görevindedir. Eğer herhangi bir şekilde hassaslaşırsa,mikrop ve baterilere maruz kalırsa ya da bir rahatsızlık belirirse görevini yerine getiremez ve sonuçlarından tüm vücut etkilenir.

Kadınların %65’lik bir kısmı kabızlık, yanma, ishal, şişkinlik ve sindirimde zorlanma gibi şikayetlere sahiptir. Tüm bu belirtiler kalın bağırsakta bakteriyel bir bozukluğun habercisi olabilir ve zaman içerisinde bir takım olumsuz etkiler meydana gelebilir:

  • Tüm vücut ve genel sağlığı etkileyen besin maddelerinin emiliminde azalma. Çoğu vakada kilo almaya devam ederken açlık hissi görülmektedir.
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları, kronik enfeksiyon ve otoimmün hastalıkların baş göstermesi
  • Besin hassasiyeti veya gıda zehirlenmesi
  • Bağırsak duvarında gittikçe artan bir hasar meydana gelmesi ve bunun sonucunda gut sendromu, bağırsak enfeksiyonu,Crohn Hastalığı, divertikülit iltihabı ve diğer birçok hastalık söz konusu olabilir.
  • Kalp rahatsızlıklarına,artrite,eklem ağrısı ve kas sertliğine,cilt rahatsızlıklarına neden olabilecek sistematik inflamasyonlar.

Milyonlarca kadın bu tür şikâyetlere sahip. Ancak ne yazık ki; çoğu sağlık uzmanı sindirim sistemi sorunlarıyla ilgili eğitimli değil. Çoğu ilaç terapisi yalnızca belirtileri yok ettiği için bazı durumlarda daha da kötüleştirebilir.

Hazımsızlık sorununun temel nedeni sağlıksız beslenmedir. Çoğumuz bağırsaklarımız içerisinde yaşayan yararlı bakterilerin hayati önemini kavrayabilmiş değildir. Ve bağırsaklarımızda toplam 1 kg ağırlığında bakteri bulunmaktadır.Bu nedenle işlemden geçirilmiş ve ağır besinler kalın bağırsak bozukluklarına sebep olmaktadır.

İlgili Sağlık Konuları