Haftada 3 Kez Topuklu Giymek Tehlikeli

Yapılan araştırmaya göre haftada 3 kez topuklu ayakkabı giymek kasları baskın hale getiriyor ve ayakların doğal dengesini bozup bilek burkulmalarının yaşanma olasılığını arttırıyor.

Güney Kore'deki Hanseo Üniversitesi'nden bilim insanları, haftada en az 3 kez 10 cm topuklu ayakkabı giyen 40 Koreli kadının ayaklarını inceledi. Araştırma sonucunda, üç yıl boyunca düzenli olarak 'topuklu'  giymenin bazı kasların baskın hale gelip ayakların doğan dengesinin bozulmasına neden olduğunu ve bilek burkulmalarının yaşanma olasılığını arttırdığı ortaya çıktı.

YA VAZGEÇİLMELİ YA DÜZENLİ EGZERSİZ YAPILMALI

Araştırmacı ekibin lideri Dr. Yong Seok Jee, kadınların ayak sağlıklarını korumak için ya sürekli topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmeleri ya da düzenli olarak bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmaları gerektiğini söyledi.
 
DÜZENLİ EGZERSİZ ŞART
 
Dr. Seok, kadınların topuklarının üzerinde yürüyerek ya da ayaklarının taban kavisine bir havlu yerleştirip esneme egzersizleri yaparak topukluların ayak ve bacaklarına verdiği zararı azaltabileceklerini söyledi. Araştırma, International Journal of Clinical Practice isimli akademik dergide yayınladı.
 
 
 İlgili Sağlık Konuları