13 Yaşındaki Oğlum Çok Sorunlu Bir Çocuk. Her Şeyi Döverek Anlatıyor. Ne Yapabilirim?

Merhaba, 13 yaşında bir oğlum var. Çok sorunlu bir çocuk ve nasıl davranacağımı şaşırmış durumdayım. Sürekli sorun yaratıyor, okulda da problemleri var. Her şeyi döverek anlatmaya çalışıyor. Bir de tiki var. Bu neden kaynaklanıyor? Ne yapmamız gerekiyor?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzda şiddete dayalı davranış bozukluğu ve tik bozukluğu mevcut. Tedavide; birey, aile, çevre ve doktor-psikolog arasında dayanışma olması gerekir. Tik bozukluğunu bir yelpaze gibi düşünürsek, yelpazenin bir ucunda, çoğu okul çocuğunda görülebilen, geçici, tek belirtili tikler varken; diğer ucunda Tourette Bozukluğu vardır. Geçici ve şiddetli olmayan tiklerde destekleyici tedavi yeterli olabilir. Burada anne, baba ve öğretmenin, tiklerin istemli olmadığını kabullenmesi ve çocuğa destek olması önemlidir. Hekim tarafından da stresin azaltılması, çocuğun benlik saygısının ve aile içi ilişkilerin iyileştirilmesine yönelik yaklaşımlar uygulanabilir. Eğer tikler şiddetliyse ya da kronikleşmişse ilaç tedavisi eklenmelidir.

Genel olarak davranış bozukluklarının nedenleri; dikkat çekmek, ebeveynlere karşı güç kazanma isteği, intikam alma isteği, yetersizlik olarak sıralanabilir. Anne-babanın aşırı koruyucu, hoş görülü tutumu, gerektiğinden fazla özen gösterilmesi fazla kontrol anlamına gelir. Sonuçta çocuk diğer kimselere aşırı bağımlı, kendine güveni olmayan, duygusal olarak çabuk kırılan bir kişi olur. Bu durum çocuğun kendi kendisine yetmesine olanak vermez ve davranış bozukluklarına neden olur.

Davranış bozukluğu olan çocuklarla olumlu ilişki kurabilmek için; karşılıklı saygı göstermek, çocuğa zaman ayırmak, onu cesaretlendirmek ve sevildiğini anlatabilmek faydalı olur. Çocuğun kendini güvenli hissedebilmesi için, en azından sevildiğini bilmesi ve sevmesi gerekir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri