Greyfurt Suyu İlaçlarla Birlikte Zehir Yapıyor

Bilim insanları, ilaç kullanırken, greyfurt tüketilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Greyfurt suyuyla alınan ilaç etkisinin 20 katına çıkarak ölüm riski oluşturuyor. Yasaklı ilaçlar 17 iken sayı 85'e çıktı. Diğer meyvelerde sorun yok ancak uzmanlar "en sağlıklısı suyla almak" diyor.

İngiliz ve Kanadalı bilim insanları, ilaç kullanırken, greyfurt tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıların arttığını açıkladı. Risk oluşturan ilaç listesinin genişlediğini belirten doktorlar, greyfurt suyunun ilacın etkisini 20 katına çıkararak, ölüm riski oluşturduğunu belirtti.

45 Yaş Üstü En Riskli

Tıp dünyasının hem fikir olduğu, eczacıların sıklıkla uyardığı greyfurt ve ilaçların birlikte tüketilmemesi konusu, Kanada Tıp Kurumu dergisinde geniş bir dosya olarak ele alındı. Dr. David Bailey'ın araştırmasında, greyfurdun zararlarının ilk kez 20 yıl önce keşfedildiği anlatılırken, son yapılan çalışmaların tehlike oluşturan ilaç listesinin büyüdüğünü belirtiyor. 2008'den önce, greyfurt ile alınmaması gereken ilaç sayısı 17 iken, bu sayının bugün 85 olduğunu gösteren çalışmada, bu listedeki ilaçların greyfurt suyu ile alındığı takdirde etkisinin 20 kat arttığı belirtildi. "Bir bardak greyfurt suyuyla bir hap almak, bir bardak suyla 5-10 hap birden yutmaya benziyor" açıklamasında bulunan Dr. Bailey, ilacın etkisinde artış yaşanmasının "zehir" anlamına geldiğini belirtiyor. Araştırma ekibi, özellikle sık ilaç kullanan ve meyve tüketimine eğilim gösteren 45 yaş üstü grubun, daha büyük risk altında olduğunu bildirirken, mide kanaması, kalp atışında farklılık, böbrekte tahribat ve ani ölüm gibi risklerin altını çizdi. Kolesterol, tansiyon ve kalp hastalıklarında alınan ilaçlardan oluşan listedeki 43 ilacın çok büyük tehdit oluşturduğu belirtilirken, ilaç kullanan kişilerin bu listeyi mutlaka edinmesi gerektiği ifade ediliyor. Greyfurt dışında meyvelerde böyle bir risk olmadığı ve özellikle portakal suyunun ilaçlar ile birlikte alınabileceğini belirten Dr. Bailey, yine ilaçlar için en sağlıklı tüketim şeklinin su olduğunu bildiriyor.

Enzimleri Öldürüyor

Greyfurtun içindeki furanokumarin adlı kimyasal madde ilaçları çözen enzimleri öldürüyor. Bu da ilacın vücudun kaldıramayacağı kadar büyük kısmının sindirim sisteminden çıkması anlamına geliyor.

Greyfurtun Etkilediği İlaçlar

Kanser Crizotinib, Dasatinib Erlotinib, Everolimus Lapatinib, Nilotinib Pazopanib, Sunitinib Vandetanib, VenurafenibEnfeksiyon Erythromycin, Halofantrine Maraviroc, Primaquine Quinine, RilpivirineKolesterol Atorvastatin, Lovastatin SimvastatinKalp Amiodarone, Apixaban Clopidogrel, Dronedarone Eplerenone, Felodipine Nifedipine, Quinidine Rivaroxaban, TicagrelorSinir ilaçları Alfentanil (oral), Buspirone Dextromethorphan, Fentanyl (oral), Ketamine (oral), Lurasidone, Oxycodone, Pimozide, Quetiapine, Triazolam, Ziprasidone.Mide Domperidone.Bağışıklık sistemi Cyclosporine, Everolimus Sirolimus, Tacrolimusİdrar yolu Darifenacin, Fesoterodine. Solifenacin, Silodosin Tamsulosin

İlgili Sağlık Konuları