9 Ay Önce Doğum Yaptım ve Kilolarımdan Kurtulmak İstiyorum. Ne Önerirsiniz?

Merhaba, ben 24 yaşındayım ve 9 ay önce doğum yaptım. Kilom 98, boyum 1,65. Bebeğimi emziriyorum diye çok yedim ve çok sıvı tüketiyorum. Artık kilolar başıma dert olmaya başladı. Tatlıyı çok seviyor olmam tek zayıf noktam. Zayıflamak istiyorum. Bunu nasıl yapmalıyım?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

İnsanların ideal kilosu vücut ağırlığının boyun karesine (metre cinsinden) oranı ile hesaplanır, buna vücut kitle indeksi (BMI) denir.  BMI'da yapılan oranlamada bulunan değerlerin  20-25 olması gerekir. 26-30 arası toplu, 30-40 arası şişman ve >40 olması ise aşırı kilolu demektir.

Hastalarda obeziteye neden olabilecek bir hastalık var mı bakılması gerekir. Herhangi bir  hastalık saptanırsa öncelikli olarak onun tedavi edilmesi gerekir. Eğer bir endokrinolojik problem saptanmazsa yani obezitenin nedeninin fazla kalori alımına bağlı olduğu saptanırsa hastalara diyet ve egzersiz önerilir. Beslenme alışkanlığının düzeltilmesi için önerilerde bulunulur. BMI>40 olmayan hastalara herhangi bir ilaç tedavisi verilmez ve bu ilaçları kullansalar dahi diyet ve egzersiz yapmazlarsa bir işe yaramaz ve ilacı bıraktıktan sonra tekrar verdikleri kiloları geri alırlar.

Sizin BMI'nız 36'dır.  Gebelikte alınan kiloları vermek daha sonra sıkıntı olabiliyor. Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar ya vücudun aktivitesini artırarak kilo vermenize neden olur veya bağırsaktan emilimini bozarlar. Yan etkileri  baş ağrısı, taşikardi, sıcak basması, iştah kaybı, kabızlık, iştah artması, bulantı,  ağız kuruluğu, uykusuzluk, baş dönmesi, terleme, tat duyusunda değişiklik, şişkinlik, kırıklık hali, kan basıncında yükselmeler, vitamin emilim bozuklukları gibi.

Kilo vermede ilaç tedavisinin yanında mide hacmini küçültücü bant işlemi gibi birçok yöntem vardır. Bir endokrinoloji polikliniğine başvurmanız ve yapılacak tetkiklerinize göre tedavinizin düzenlenmesi gerekmektedir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri