Bağışıklık Sisteminizi Probiyotikli Ürünlerle Güçlendirin

Probiyotik mikroorganizmaları içeren süt, yoğurt, kefir gibi ürünlerin düzenli kullanımıyla, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara dur diyebilirsiniz.

Probiyotiklerin insan vücuduna ve bağışıklık sistemine olan faydalarından bahseden Çamlıca Erdem Hastahanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Bülen Yaşar, “Probiyotikler, ağız yoluyla alındıklarında mikroflorayı değiştirerek konak sağlığı üzerine faydalı etkileri olan canlı mikroorganizmalardır.

Probiyotik mikroorganizmaları içeren süt, yoğurt, kefir gibi ürünlerde probiyotik ürünler olarak adlandırılabilir. Probiyotik olarak kullanılan mikroorganizmalar genellikle laktobasil türleri, bifidobakterium türleri,  bazı küfler ve mayalardır. Probiyotiklerin protein ve bazı vitamin metabolizmasına katkıları, antibiyotik aktiviteleri ve bağışıklık üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerinden faydalanılarak bazı sindirim sistemi hastalıklarında probiyotik ürünler kullanılmaktadır.” dedi.

Düzenli probiyotik kullanılmasıyla dolaylı yada dolaysız birçok hastalığın engellenebildiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını vurgulayan Uzm. Dr. Bülent Yaşar “Son zamanlarda yapılan birçok araştırma kefir, ayran, yoğurt ve benzeri probiyotik ürünlerin insan sağlığı için son derece faydalı olduğunu kanıtlamıştır.”dedi.

Helikobakter pylori enfeksiyonu:  Helikobakter pylori ülser, gastrit, mide kanseri ve lenfomasından sorumlu bir bakteridir. Probiyotikler salgıladıkları bazı maddeler yoluyla helikobakter pylorinin çoğalmasını baskılar. Bu doğrudan etkinin yanında yapılan çalışmalarda helikobakter pylori tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin yan etkilerinden koruduğu ve hasta uyumunu dolayısıyla tedavinin başarısını arttırdığı ispatlanmıştır.

İrritabl Barsak Sendromu: Spastik kolit olarak da adlandırılan, bazen kabızlık, bazende ishal ile birlikte şişkinlik, gaz ve karın ağrısı ile seyreden bu fonksiyonel rahatsızlıkta probiyotik ürünlerin klinik tablolarda belirgin düzelmeye yol açtığı görülmüştür.

Ülseratif kolit ve Crohn Hastalığı olarak bilinen inflamatuvar barsak hastalıklarlında, gerek aktif dönemde gerek idame (devam) tedavisnde gerekse ameliyat sonrası oluşan poş iltihaplarında probiyotiklerin etkinliği gösterilmiştir.

İlgili Sağlık Konuları