8 Milyon Erkeğin Sertleşme Sorunu Var!

Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, Türkiye'de sertleşme sorunu yaşayan 8 milyon erkek olmasına rağmen yalnızca her 10 hastadan birinin doktora başvurduğunu söyledi.

Türk Androloji Derneği ve Pfizer Türkiye’nin işbirliğinde gerçekleştirilen “Daha iyi bir cinsel yaşam, daha mutlu bir hayat” başlıklı kampanyanın tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, 40 yaş üstü her 10 erkekten 7’sinde çeşitli derecelerde sertleşme sorunu olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Kadıoğlu, bu sorunun ürolog gözetiminde etkili ve güvenilir tedavisinin mümkün olduğunu ifade ederek, sorunun; “ilerleyen yaş, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları ile depresyondan” kaynaklanabileceğini bildirdi.

“Türkiye’de sertleşme sorunu yaşayan 8 milyon erkek olmasına rağmen yalnızca her 10 hastadan biri doktora başvuruyor” diyen Kadıoğlu, doktora başvuru oranının bu derece düşük olmasını, “hastaların sorunlarını paylaşmaktan kaçınması, sorunu tabu olarak görmeleri ve sorunun tedavi edilebilir olduğu konusunda bilgi sahibi olmamalarına” bağladı.

Ateş Kadıoğlu, sertleşme sorununun geçmişte “iktidarsızlık” olarak adlandırıldığını hatırlatarak, “İktidarsızlık terimi cinsel işlevin birçok safhasını kapsıyor. Bu nedenle iktidarsızlık yerine sertleşme sorunu terimi kullanılmalı” dedi.

Daha iyi bir cinsel yaşamın herkesin hakkı olduğunu dile getiren Kadıoğlu, sertleşme sorununun çiftler arasında yaşanan ve iki tarafı da etkileyen en yaygın sorunlardan biri olduğunu vurguladı.

Kadıoğlu, cinsel yaşamı tabu haline getirmenin, olası sorunları ortadan kaldırmak yerine daha da ağırlaştıracağını belirterek, “Cinsel sorunların ‘Yetersizlik’ olarak algılanmasıyla gelen endişe hali ve öz güven kaybı gibi psikolojik değişiklikler, bireylerin ve toplumun genel yaşam kalitesini düşüren faktörlerdir” diye konuştu.

İlgili Sağlık Konuları