Metalik Kalp Kapağı Takıldığı İçin MR ve EMG Çektiremiyorum. Ne Yapmamı Önerirsiniz?

Yaklaşık 12-13 yıl önce kalp kapak ameliyatı geçirdim. Aort ve mitral kapağı değiştirilerek yerine metalik kapak takıldı. Yaklaşık 20 gün önce sol elimin serçe parmağının tamamında, yüzük parmağında ise kısmi olarak uyuşma oluştu. Öncelikle nöroloji doktoruna başvurdum, sinir sıkışması teşhisi koydu. Ancak tam teşhis için EMG veya MR çekimi olman gerekli dedi. Ancak metalik kapaklardan dolayı çekim yapılmadı. Başka doktorlarla görüştüm (fizik tedavi,kardiyoloji), yine çekincelerini belirtip net cevap vermediler. Kısacası EMG veya MR çekiminin metalik kalp kapakları üzerinde herhangi bir etki oluşturup oluşturmayacağı hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Uzm.Dr. Ali İhsan Çakır

Merhabalar, size metalik kalp kapakçıkları takıldığı için MR kesinlikle çektiremezsiniz. Bildiğim kadarıyla EMG çektirmenizin bir sakıncası yoktur.

Eğer EMG de çektiremezseniz Servikal CT (tomografi) de bilgi verebilir; en azından boyunda sinir sıkışması ihtimalini ekarte ettirebilir.
Kanda INR takiplerinizi yaptırmayı ve coumadin ve verilen diğer kalp ilaçlarınızı almayı unutmayın.

Bu soğuk ve değişken havalarda kendinizi de üşütmeyin; boğazlarınızda yanma, kaşıntı veya ateş gibi şikayetleriniz olursa beta grubu streptekoklara karşı en etkili olan penisilin türevi antibiyotik almayı veya en iyisi KBB uzmanına gidip gerekirse boğaz kültürü yaptırmanız iyi olur.

Geçmiş olsun dileklerimle.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri