Ölmüş Kalp Yeşertilecek

Yeni yapılan çalışmalar ile laboratuvarda kalp dokusu yeniden yeşertilmeye çalışılıyor.

Günümüzde onaylanmış ve kabul görmüş kök hücre esaslı hücresel tedaviler plastik cerrahi, ortopedi ve dermatolojide kullanılıyor. Ayrıca laboratuvarda kalp dokusu yeniden yeşertilmeye çalışılıyor.
Vücudumuzda trilyonlarca hücre mevcut. Bu hücrelerin bir kısmı karaciğer, böbrek, beyindeki merkezi sinir sistemi gibi organlara yerleşmiş ve bu organların işlevini gerçekleştiriyor. Bununla birlikte bu organlarda, az sayıda bulunan ilkel hücre diye adlandırılan fonksiyon görmeyen hücreler de var. İşte bu hücrelere kök hücre deniyor. Liv Hospital Rejeneratif Tıp, Kök Hücre Araştırma ve Üretim Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Karaöz, kişinin anahtar hücresi anlamına gelen kök hücre üretimi ve uygulamaları ile ilgili merak edilenleri anlattı... 

Kök hücre günümüzde nerelerde kullanılıyor? 

Kozmetik ve estetik cerrahi, ortopedi, dermatoloji ve kan hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Kök hücre tedavisinden umut bekleyen, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar da var. Merkezi sinir sistemini ilgilendiren omurilik hasarı, ALS, MS, Parkinson ve beyin felci gibi nöro-dejeneratif hastalıklar, dejeneratif kas hastalıkları, otoimmun hastalıklar ve genetik tabanlı olmayan işitme ve görme kayıplarına neden olan sağlık sorunları ve hatta organ yetmezliklerini bu gruba dahil edebiliriz. Bu tür sağlık sorunlarına sahip hastaların tamamı, kök hücre esaslı onaylanmış tedavi protokolünü bekliyor. 

İlgili Sağlık Konuları