510 Gram Doğdu, Hayata Tutundu

İzmir'de 510 gram ağırlığında 28 santimetre boyunda dünyaya gelen "parmak bebek", taburcu edildi.

İzmir'de, annesinin gebelik zehirlenmesi geçirmesi nedeniyle hamileliğin 24'üncü haftasında sezaryenle 510 gram ağırlığında ve 28 santimetre boyunda dünyaya gelen "parmak bebek", 165 gün kuvözde kalıp hayata tutundu.

İzmir Kent Hastanesinin açıklamasına göre, Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaşayan Gözde Çakır (28), hamileliğinin 24. haftasında gebelik zehirlenmesi teşhisiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Sezaryenle bebeği alınan Çakır, 5 gün komada kaldığı iki haftalık sürecin ardından taburcu oldu. Doğduğunda 510 gram ağırlığında 28 santimetre boyunda olan Elif Öykü adı verilen "parmak bebek" ise boş kuvöz bulunamadığı için İzmir Kent Hastanesi Yenidoğan Bakım Ünitesine sevk edildi. Her bebekte olduğu gibi doğumdan sonra kilo kaybeden Elif Öykü'nün ağırlığı, 13'üncü gününde 470 grama kadar inse de ağırlığının 3 kilo 410 grama boyunun 49 santimetreye ulaştığı 165 günün ardından taburcu edildi.

Anne Gözde Çakır, komadan çıkmasının ardından ilk kez yılbaşı günü tekerlekli sandalyeyle götürüldüğü yenidoğan servisinde kızını gördüğünü belirterek, şunları anlattı: "Kızım bebek değil, cenindi. Kalp atışlarını görüyordum. Eşime (Bu yaşayacak mı?) diye sordum. İnanılmaz küçüktü. En son 22 Temmuz'da doktor kontrolüne götürdüm. 4 kilogram olmuş, boyu da 53 santimetre... Kızım sağlıkla büyüyor ve bizi çok mutlu ediyor. Ben de ölümden döndüm, çok zor, kötü günler geçirdim ama hepsi geride kaldı. Artık kızım kucağımda. Bu Allahın bir lütfu, rabbimin bir armağanı. Doktorumuz ve hemşireler, kızımı yaşatmak için çok çabaladı, onlara minnet borçluyum. Hepsine çok teşekkür ediyorum."

Baba Mehmet Can Çakır da baba olma heyecanı yaşarken eşini ve bebeğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, "Çok kötü günlerdi. Eşimi de bebeğimi de kaybetme korkusu yaşarken şimdi ikisine de kavuşmanın sevincini, mutluluğunu yaşıyorum. Bize bu mutluluğu yaşatan doktor ve hemşirelerimize çok teşekkürler" dedi.

Hastanenin yenidoğan servisi sorumlusu Uzm. Dr. Cengiz Öztürk ise Elif Öykü'yü her türlü tıbbı tedavi, destek ve özenli bakımla büyüttüklerini kaydederek, "Elbette prematüre doğduğu için gelişimi yaşıtlarına göre geriden gelecek. Ancak yaşam mücadelesini kazandı ve sağlıkla büyüyor" diye konuştu. 

İlgili Sağlık Konuları