Oğlumun Büyüme Hormonlarına Baktırmamız Gerekiyor, Nereye Başvurmalıyım?

Merhaba. Benim oğlum iki yıldan beri sadece 3cm boy attı. Burada bir doktora götürdük, kansızlıktan dedi. Ama hiç bir tahlil yapmadan 3 ay kan tedavisi uyguladı. Şuan baskete de gidiyor ama 11 yaşında boyu 131cm ortalamanın altında çıkıyor. Büyüme hormonlarına baktırmamız gerekiyormuş. Nereye ve nasıl ulaşıcım bir bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuklar 4 yaş ve ergenliğin başlangıcına kadar yılda 5-6 cm boy almaları gerekir. Ergenlik başladıktan sonra erkek çocuklar yılda ortalama 10 cm alırlar (tüm ergenlik boyunca ortalama 26 cm boy alırlar). Çocuğunuzda ergenlik başlamış veya başlamamış olsun (erkek çocuklarda ergenliğin ilk bulgusu testislerde büyüme) büyüme geriliği mevcut.

Çocuğunuzun daha önceki yılık boy alımları nasıldı-etyolojiyi tahmin etme açısından önemli. Bulunduğunuz yerde çocuk endokrin polikliniği yoksa çocuk polikliniğine başvurarak kemik yaşı kan sayımı biyokimyasal tetkikler tiroid hormonları, büyüme hormonu-İGF1, Çölyak hastalığı açısından antikorlar akciğer grafisi ppd tit idrar kültürü yapılabilinir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri