Kızımın Aylık Kilo Artışı Düştü, Bunu Artırmak İçin Ne Yapabilirim?

Selamlar. Temmuz 11 de kızım 8 ayını dolduracak. Son aylarda ayda 200 ya da 250 gr anca alıyor. Kilosu geriledi 7.700 şuan. Tahliller temiz. İştahla yemese de oyalayarak bir şekil yediriyorum fakat kilo az alması canımı sıkıyor. Hareketli bir bebek o yüzden alamıyor sanırım. 4-5 aylık bebek gibi göründüğünü söylüyorlar. Kilo aldırmak için ne önerirsiniz? (biberon almıyor beni de sadece geceleri emiyor)

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun ağırlığı % 10-25 persentilde (muhtemelen doğum ağırlığı normal ağırlıkta olmalı). % 50 persentilde (ortalama) olması için 8.7 kg olmalı. Çocuğunuzun ağrılığında ileri derece bir gerilik yok ancak ortalamanın altında.

Kan sayımı, tam idrar tetkiki, idrar kültürü yapılmalı. Demir ilacı kullanılıyorsa kan sayımına göre dozu artırılabilinir. İdrarda enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisi verilir ve beraberinde üriner sistem usg (ultrasonografi) yapılır. Eğer idrar kültüründe üreme olursa tedavi sonrası idrar kültürü yenilenip sonrasında aylık takip edilerek tekrarlama oluyorsa daha ileri tetkikler planlanıp koruyucu antibiyotik başlanabilir.

Anemi varsa demir ilacı ile birlikte devit damla yerine multivitamin (D vitamini ve diğer vitaminleri içeren vitamin) şurup kullanılabilinir.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri