Kızıma Farenjit Teşhisi Konuldu, Tedavisi Başlandı Fakat Sesi Kısıldı, Ne Yapmalıyız?

3,5 yaşındaki kızıma pazartesi günü farenjit teşhisi kondu, doktor antibiyotik olarak klamoks bıd 200/28gr ve calpol verdi. Bugün çarşamba ve ateşi bugün normale döndü. Ama sesi kısıldı ve özellikle uyurken boğulacak kadar tıkanma ve hırlama oluştu. Öksürük başladı ama öksürürken çok zorlanıyor. Doktor iyileşme sürecinde normal diyor. Normal mi? Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun ses telleri enfeksiyon nedeni ile etkilenmiş (larenjit). Bu genellikle viral enfeksiyonlar sırasında görülür. Alerjik bünyeye yatkın çocuklarda ses kısılması sık sık yaşanabilir. Çocuğunuzun ses kısıklığı ile beraber tıkanma hırlama (hırıltı) oluştuğuna göre bronşit eklenmiş olabilir.

Bu nedenle Kan Sayımı, Crp, Total IgE, ECP yapılması ve muayenesi ile birlikte tedavisinin tekrar gözden geçirilmesi uygun olur (bronş açıcı şurup eklenebilir). Eğer IgE ve veya ECP yüksek veya bu şikayetleri tekrarlama gösteriyorsa koruyucu ilaçlar (antihistaminik, loktrien reseptör blokeri, inhaler tedavi seçenekleri bronşitinin tekrarlama sıklığı ve şiddetine göre seçilebilinir). Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri