Çocuklar Masturbasyon Yapar mı?

Benim sorunum küçük kızımla ilgili. 19 aylık ve sürekli bir şeylere yaslanmak istiyor. Bu esnada ter içinde kalıyor. Yüzükoyun vaziyette cinsel ilişkideymiş gibi yapışıyor. Çekmeye uğraşsak sinirleniyor. Ne yapmalı veya yapmamalıyız? Şimdiden teşekkürler?

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Masturbasyon, genital organların ritmik uyarılması ile gelişen cinsel yönden kendi kendine doyum sağlama faaliyetidir. Çocuk genital bölgeyi eli, bacak hareketleri veya nesneleri sürtmek sureti ile uyarabilir. Yaşamın erken dönemlerinde masturbasyon sıklığı oldukça fazladır. Özellikle 2-5 yaşları arasında yaygın bir olgu olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde çocuklar cinsel organlarına ilgi duyarlar. Bu ilgi karşı cinse de yöneliktir. Oyunlarında cinsel temalar işlerler. Bu arada masturbasyonu da deneyebilirler. Cinsel ilginin en yaygın olduğu dönemler okul öncesi ve puberte dönemi olmasına rağmen bebeklikte masturbasyon ender olarak görülebilir. Yapılan araştırmalar 6-10 yaşları arasında da cinsel ilgi ve faaliyetlerin yaygın olduğunu göstermektedir. Özellikle bu dönemde erkek çocuklarda daha yaygın olarak karşılaşılmakta ve cinsel oyunlarda artış görülmektedir. Masturbasyonun evrensel bir alışkanlık olduğu yapılan birçok çalışmalara dayanılarak söylenilebilir. Çocuklarda yaygın olarak görülen masturbasyon aileler tarafından hastalık getirecek fena bir alışkanlık olarak kabul edilmekte ve korku uyandırmaktadır. Ancak bu endişe ile ailenin çocuğa yönelttiği suçlama ve korkutmalar bir çözüm sağlamayacağı gibi daha başka sorunlara da yol açabilir. Masturbasyon için alınacak önlemler arasında çocuğun günlük yaşantılarındaki zevk kaynaklarının artırılması, yalnızlıktan kurtarılarak aktif olarak oyunlara katılmasının sağlanması önemlidir. Çocuğun çeşitli sosyal faaliyetlere katılmasını sağlamanın yanında dikkatini ilgi duyduğu konulara çekmenin de çözüm sağlamada yararı fazladır.
Bu tavsiyeler, genel bilgilerdir. Fakat unutmayınız ki, özel rahatsızlığınız için en iyi tavsiye, şikâyetlerinizi dinleyen ve sizi muayene eden doktorunuzun tavsiyesidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri