Çocuğumun Testisleri İle İlgili Sorunu Kısırlığa Yol Açabilir mi?

Merhaba. Benim oğlum 6 yaşında ve yumurtalıklarında problem var. Daha önce yumurtalığının biri kasığındaydı. Fakat şimdi bulamıyoruz. Bir internet sitesinden bir doktora sorduk ve onun cevabı aynen şöyleydi: o problemi 2 yaşına kadar ameliyat yaptırmanız gerekiyor yoksa ileride kısırlık olabilir. Bunun yaş sınırı var mıdır ve kısırlıkla karşı karşıya kalabilir miyiz? Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzdaki bu problemin retraktil testis dediğimiz testisin kese içerisine zaman zaman inip çıkması (bazı faktörlerle testis keseye gelir bazı faktörlerle keseden kaybolur yukarı kanal girişine çıkar) hadisesi mi yoksa gerçek inmemiş testis mi ayırt edilmelidir. Retraktil testis normal bir durumdur tedavi gerekmez ancak inmemiş testis ile ayrıcı tanı iyi yapılmalı.

Ortada şüpheli bir durum olduğu için(retraktil testis inmemiş testis arasında) bir çocuk cerrahi veya üroloji uzmanını görmesi iyi olur.

Gerçek inmemiş testis 2 yaşından önce ameliyat edilmeli. Çünkü 2 yaşından sonra testisler de hasarlanma başlıyor.6 aylıktan sonra inmemiş testiste ne kadar erken ameliyat edilirse o kadar testis hasarı riski kaldırılır.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri