Bebeğim 8 Aylık Ve İdrarında Sürekli İltihap Çıkıyor. Ne Yapmalıyız?

İyi günler, bebeğim 8 aylık ve idrarında sürekli iltihap çıkıyor. Antibiyotik anlık çözüm oluyor. İltihabı yükseldiği zaman huzursuz oluyor, 1 derece ateşi yükseliyor ve idrarı azalıyor. Ayda 1 kilo kadar alabiliyor. Etkili bir tedavi için ne yapmam lazım?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun, çocuğunuzun bulunduğu aya göre 1 aylık kilo alımı normal (hatta normalin üzerinde). Tabi ki şimdiki ağırlığını ve boyunu söylerseniz yaşına ve boyuna göre kilosu değerlendirilebilinir.

İdrar tetkiki (TİT) ile birlikte idrar kültürü yapılmış olmalıdır. Çocuğunuzda idrarda lokosit artışı ve idrar kültüründe anlamlı bakteriüri (idrar torbası ile alınan idrarda 100 bin /ml ve üzeri koloni) tespit edilmiş ise tedavi yapılmalı ve Üriner Sistem Ultrasonografisi, DMSA Renal Sintigrafi ve Voiding Sisteüreterografi yapılmalıdır.

Çocuk polikliniği ve varsa çocuk nefroloji bölümünden tetkikleriniz, takibiniz yapılabilinir. Tabi yapılacak sondalı filmde 4. ve 5. derece reflü tespit edilirse çocuk cerrahisinin değerlendirmesi gerekir (müdahale açısından).

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri